Агенцията за социално подпомагане (АСП) приключи окончателното обработване и на последните постъпили заявления-декларации за отпускане на целева помощ за отопление за настоящия отоплителен сезон 2019/2020 г. Това съобщиха от пресцентъра на АСП.
Отпуснатите целеви помощи за отопление ще се изплащат по банковите сметки или чрез пощенските станции на "Български пощи" ЕАД, в зависимост от предпочитанията на нуждаещите се , преди настъпването на празниците. Срокът за получаване на помощта от хората, избрали изплащането да става чрез "Български пощи", е до 20 декември 2019 г.
Колко точно получиха и на колко им бе отказано?
Кандидатстването за целево енергийно подпомагане за отоплителен сезон 2019/2020 г. се осъществи в периода от 1 юли до 31 октомври 2019 г., като за този отоплителен сезон 303 195 лица и семейства са депозирали заявления-декларации за отпускане на целевата помощ. На 252 615 от тях вече са издадени заповеди за отпускане, а целевата помощ е отказана в 50 580 случая, пише БТА.
За отоплителен сезон 2018/2019 г. са подадени 250 160 заявления-декларации, като помощта са получили 209 647 лица и семейства, а в 40 513 от случаите отпускането на целева помощ за отопление е отказано.
Промяна в наредба дава повече на бедните семейства
При съпоставка на данните за отпуснатите целеви помощи за отоплителен сезон 2018/2019 г. и настоящия отоплителен сезон 2019/2020 г. се отчита значително увеличение на отпуснатите помощи, дължащо се на настъпилите през юни 2019 г. промени в наредбата за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление. Въведе се нов Базов доход за отопление, равен на двойния размер на определения месечен гарантиран минимален доход (150,00 лв.), който служеше за основа при определянето на диференцирания доход за отопление; разшири се обхватът на кандидатстващите за подпомагане чрез увеличаване на индивидуалните коефициенти за достъп до целевата помощ.
Коригирането на коефициента, намаляващ размера на получените пенсии и даващ възможност увеличението им от 1 юли 2019 г. с 5.7 на сто да не се отрази на правото на достъп до помощта също оказва влияние за повечето отпуснати помощи.
Увеличи се и базата за определяне размера на целевата помощ за отопление от 385 кВтч на 500 кВтч.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 23 март
Dow Jones прибави над 600 пункта след коментара на Тръмп за преговорите с Иран
Звено на Alphabet ще стартира доставки с дронове в район на Сан Франциско
Превръща ли се конфликтът в Иран в поредната война на изтощение?
Ще се превърнат ли в печалби инвестициите в изкуствен интелект?
AI води до огромна трансформация на трудовия пазар, но промените още не са видими
3-дневен лек детокс срещу подуване и задържане на вода
Рецепта за пилешка супа с червена леща
Меркурий носи оптимизъм и сила на три зодии
Магнитни бури удрят Земята в края на март
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 24 март
И титлата няма да гарантира мястото на Ръсел в Мерцедес
От Ман Юнайтед все още не преговарят с други мениджъри
Ас на Реал чака първо дете от новата + СНИМКИ
Мбоко елиминира Мира Андреева
ЦСКА е нестабилен отбор
Таро карта за 24 март, вторник
Театър "София" подарява -50% отстъпка за 27 март - Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Кризата с Иран се оказа "мана небесна" за производителите на електромобили
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове