Честваме Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Гергьовден. Но заради пандемията от Ковид-19 тази година българите нямаха възможност да се насладят на военния парад. За първи път в 100-годишната си история той се проведе не в София, а в Националния военен университет във Велико Търново.
"Не е като изминалите години, но Българската армия е достатъчно гъвкава така, както нашето общество показа, че е гъвкаво. По традиция тази година нещата не можеха да преповторят това, което българският народ и българският гражданин е свикнал да вижда през последните години. Но в тези условия Българската армия се постара с включване от Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново и с директни включвания от Варна - база "Граф Игнатиево", както и полигона в Црънча", каза командирът на Специалните сили ген.-майор Явор Матеев в предаването "Денят ON AIR".
По думите му Българската армия както преди, така и сега изпълнява своите основни конституционни задължения.
"Тя е гарант за националната сигурност и суверенитета. В силите за специални операции на Българската армия ние продължаваме да изпълняваме всички дейности, свързани с нашите отговорности по носенето на различни дежурства, свързани с отговорности на територията на Република България. Също така свързани с наши отговорности към колективната отбрана на НАТО", допълни Матеев пред Bulgaria ON AIR.
Той посочи, че продължава и участието им с военнослужещи в мисии и операции зад граница.
"Продължаваме, разбира се, съобразено с обстановката в страната, да водим бойна подготовка, всички онези неща, които са традиционни и съществува Българската армия. Ние за момент не сме спрели да водим нашата типична бойна подготовка. Ограничили сме максимално въздействието на този фактор върху ежедневния процес в казармата. Още с обявяването на извънредното положение реорганизирахме нашата работа във всички формирования", каза още ген.-майорът.
Матеев коментира, че екипите са разделени, така че да може минимум 2 екипа да водят независима подготовка.
"Българското общество трябва да бъде сигурно, че както и преди 100 години по време на войните за национално обединение всеки военнослужещ дава най-доброто от себе си, за да защита себе си, своя командир, своето военно формирование, интересите на своето семейство и интересите на родината", отсече командирът на Специалните сили.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ОПЕК+ постигна предварително споразумение за увеличение на квотите през юни
Американската авиокомпания Spirit прекратява дейност заради кризата с горивата
Кадър на деня за 2 май
Забравете ChatGPT и Claude – голямото вълнение в AI се случва другаде
Продажбата на активи подкрепя ръста в печалбата и приходите на ФНИБ
Саудитска Арабия се готви за неочакван приход от петрол заради Ормузкия проток
Едоардо Кампанела: Европа е по-уязвима от САЩ от войната в Иран
Нели Ангелова: Българският бизнес се отличава с феномена "малко магазинче"
Еуфория в синьо: "Левски" с титла №27
Кметът на Свищов: От медиите разбрах за случая с разлив на опасни препарати
Бойко Рашков: ПП-ДБ ще обсъждат обща кандидатура за президент
17 години по-късно: "Левски" е шампион на България
Тити Папазов ревна за Левски
Барби от Беларус
Треньорът на ЦСКА 1948: Левски заслужено детронира Лудогорец
Хулио Веласкес каза как успя да направи Левски шампион
"Мечката" изръмжа за титлата на Левски
Левски отново е на върха! Титлата се завърна у дома!
Дневен хороскоп за 3 май, неделя
Агнешки котлет с булгур за Гергьовден
Поверия за ангелската дата 5/5
Агнешко за Гергьовден с гъби и картофи
Празнични рецепти за Гергьовден
Седмична нумерологична прогноза за 4 – 10 май
Проучване: Гледането в смартфона води до по-висока скорост на пътя
“Възраждане“ внесе процедурни правила за избор на ВСС от Народното събрание
Коя е най-продаваната премиум кола в България?
Ново 20: Автомобили фарове прожектират филми
Никола Цолов спечели спринта в Маями
Ботев Враца победи Спартак Варна в мач за оцеляване в еfbet Лига
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена