Намаляването на ДДС до 9% за година и половина при ресторантьорството, книгоиздаването и бебешките храни и консумативи е възможно да не бъде усетено от потребителите като по-ниски цени, като за сметка на това повече пари ще останат в джоба на търговците. Това коментира говорителят на НАП Росен Бъчваров пред bTV, преди новата ставка да влезе в сила.
„ДДС се прилага от повече от 50 г. в ЕС и на много места, където е въведена такава диференцирана ставка, този мач най-общо казано е игран и в преобладаващата част от случаите крайният резултат, за съжаление, не е намаляване на крайната потребителска цена, а оставане на определен буфер, марж за търговеца, което в специфичния контекст в България се счита за антикризисна мярка“, обясни той.
По думите му именно заради обвързването на 9-те процента с ресторантьорската услуга на мястото на търговеца с пряко и непосредствено предлагане на храна и напитки една пица може в заведение да е с ниско ДДС, а при доставка – със стандартни 20%. Бъчваров подчерта, че „касовите апарати са последният проблем“ и могат да се препрограмират даже дистанционно.
„Нека да приемем, че НАП ще прилага разумно контролния си механизъм, предполагам, че данъчните органи също могат да си поръчат пица дистанционно“, отбеляза говорителят на приходната агенция.
Получава ли се обаче ситуация, в която се дават стимули на бизнеси, които най-често са хващани в нарушения? „Рисковете по отношение на ресторантите и нощните заведения са относително по-големи, отколкото в останалите браншове, но не ме карайте да правя политически изказвания“, отговори Росен Бъчваров.
Преди дни стана ясно, че след близо 30 г. в системата на данъчните, напуска директорът на дирекция „Контрол“ Васил Панов. Той е представлявал НАП и в Държавната комисия по хазарта.
„Мотивите му са лични, това е негово лично желание“, обясни Росен Бъчваров. На въпрос дали Панов е допуснал по-ниското облагане за хазартни фирми на Васил Божков говорителят на приходната агенция припомни, че ДКХ е колективен орган с представители на ред други ключови ведомства.
„Хазартът беше облаган до 2014 г. с данъци. След 2014 г. те бяха заменени с такси и излязоха от полето на НАП“, подчерта Бъчваров.
Той коментира и одита на Сметната палата, според който в дирекции на НАП ревизиите не са възлагани автоматично. По думите му това е така единствено в „големи данъкоплатци“, където са събрани 1000 фирми, осигуряващи 30 на сто от приходите. „В останалите структури има, например, 300 000 фирми и, когато трябва да се изберат 3000 за ревизия, има селекция. В „Големи данъкоплатци“ се проверяват всички през определен период от време“, поясни говорителят на Националната агенция за приходите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 23 март
Dow Jones прибави над 600 пункта след коментара на Тръмп за преговорите с Иран
Звено на Alphabet ще стартира доставки с дронове в район на Сан Франциско
Превръща ли се конфликтът в Иран в поредната война на изтощение?
Ще се превърнат ли в печалби инвестициите в изкуствен интелект?
AI води до огромна трансформация на трудовия пазар, но промените още не са видими
Рецепта за пилешка супа с червена леща
Меркурий носи оптимизъм и сила на три зодии
Магнитни бури удрят Земята в края на март
Късна емисия
И титлата няма да гарантира мястото на Ръсел в Мерцедес
От Ман Юнайтед все още не преговарят с други мениджъри
Ас на Реал чака първо дете от новата + СНИМКИ
Мбоко елиминира Мира Андреева
ЦСКА е нестабилен отбор
Флориана Месина
Таро карта за 24 март, вторник
Театър "София" подарява -50% отстъпка за 27 март - Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Кризата с Иран се оказа "мана небесна" за производителите на електромобили
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове