Стоим много назад в сравнение с нашите съседи в подготовката за предстоящия туристически сезон, предупреди пред Илин Димитров, председател на Варненската туристическа камара, пред БНР.
"Държавите около нас са много активни. Гърците договориха преференциални условия с Израел, с Великобритания, с Румъния. Преди да бъде приет европейски регламент как ще се пътува, те приеха, че може да се пътува, когато са ваксинирани, когато са боледували или имат отрицателен PCR тест. Дори казаха на руснаците, че ще ги приемат със „Спутник V“, без да е одобрена от ЕК. Турците направиха абсолютно същото. Рекламират си и заявяват ясно и конкретно, че са готови да посрещат гости. Започна ударна ваксинация на работещи в туризма в Гърция и в Турция, ще бъдат ваксинирани всички на две фази", даде пример той.
По думите му, ако нямаме Великден, отварянето на хотелите ще се забави, като най-рано ще се случи за абитуриентските балове. "Аз очаквам около 1 юни ние да отворим нормално. Това означава, че губим 30 дена", каза още той.
Все още няма регламент при какви условия ще посрещаме чуждестранните туристи, обобщи Димитров.
Според Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма, трябва да се отчита и политическото решение на всяка страна, която би пуснала своите туристи към съответната дестинация. Той даде пример с Турция, която се подготвя за сезона, но Русия спря нейните туристи с вече направени резервации за съседката ни.
Драганов припомни, че в курортите ни през изминалата година не е имало случаи и огнища на коронавирус, което по думите му е огромно предимство - нещо, с което не може да се похвали нито Гърция, нито Турция.
Според Румен Драганов, ако една държава, например Великобритания, отправи препоръка към туристите да посещават страната ни, ние не трябва да спираме този поток с тестове на границите.
"В туризма в такъв филм не трябва да влизаме. Ние обслужваме тези фирми за PCR тестове и цялата мафия около тях и ние купуваме стъкло срещу диаманти. Това е цената на PCR теста, коментира Драганов.
Той смята, че българското правителство трябва да вземе решение само туристите от определени страни да представят PCR тестове.
"Както въвеждаме електронния сертификат, така въвеждаме електронни визи, включително за Русия и ето ви решаване на проблема. Сертификатите за ваксинация нямат никакъв шанс", подчерта Румен Драганов.
"То е като в онзи виц за оня, който изпуснал влака за Букурещ, пита къде е влакът, влакът тръгна, и той – как ще тръгне, като билетът е в мене. Какво значение, че имаш сертификат? Всички казаха, че този сертификат не е доказателство, че не си преносител, че не си болен, може да си два пъти ваксиниран, но ако току-що си бил в близък контакт със силно болен и върху себе си носиш какво ли не, ти си преносител", подчерта той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Продажбите на дребно в САЩ нарастват по-рязко от очакваното
Министърът на земеделието: Няма предпоставки за увеличаване на цените на храните
БНБ обяви възможностите за стаж в институцията
НАП е наложила глоби за 960 хил. евро заради необосновано повишение на цените
САЩ вече дават толкова малко на Украйна, че загубиха лостовете си за натиск върху Киев
Галина Захариева: Трябва да се използва потенциалът на лекарския асистент
ОАЕ въвеждат забрана за влизане на иранци
Разбиха два канала за трафик на мигранти край Видин
Отпускат 4,5 млн. евро за ремонт на оградата на границата с Турция
Денков от трибуната в НС: Скоро ще пропаднете в Ада, където ви е мястото
НАП провери над 13 500 обекта за необосновано повишение на цените
Арсенал най-накрая намери звезден нападател
Буфон разкри бъдещето си в Италия
Джордж Ръсел: В момента всичко се обърква само при мен
И Десподов със силни думи за Боби Михайлов
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Уайлдър или Чисора: Мнението на експерта
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
Путин възнамерява да продължи войната в Украйна още две години
Няма незаконна сеч в района на Трета буна във Варна
Отиде си музиканта Кирил Ампов, баща на Графа
Спецакция във Варна за купуване на гласове: 10 души са задържани до момента
С 41 млн. евро разкриват близо 15 хиляди работни места за уязвими групи
Двама са с опасност за живота след катастрофа на пътя Русе-Варна
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II