Министерският съвет прие Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти, в която са допълнени някои разпоредби от сега действащата. Те имат за цел да регламентират изискванията по отношение на етикетирането на храните, при чието производство или приготвяне са използвани имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко.
С нормативния акт се въвеждат и изисквания по отношение наименованията, характеристиките, етикетирането и предлагането в търговската мрежа на най-масово присъстващите на пазара в страната сирена - саламурените.
Въвежда се дефиниция на продукта "бяло саламурено сирене", както и критерии относно неговите основни характеристики. Съдържанието на сухо вещество и маслеността в него не трябва да бъдат по-малко от 40%.
Посочените критерии са в пълно съответствие с изискванията на международния стандарт Кодекс Алиментариус за сирене в саламура - Codex Group Standard for Cheeses in Brine (CODEX ST AN 208- 1999). За този тип сирена са заложени изисквания за използване на означенията "високомаслено", "пълномаслено", "със средна масленост", "частично обезмаслено" и "обезмаслено".
С Наредбата се въвежда и дефиниция за "саламурено сирене с повишено водно съдържание", която има за цел да намали предпоставките за подвеждане на потребителя. Предвижда се саламуреното сирене с повишено водно съдържание да се предлага в обектите за дистрибуция (търговия) на храни само предварително поставено от производителя в опаковки, които не могат да бъдат отстранявани в търговския обект.
Предвиден е преходен период във връзка с въведените нови изисквания по отношение на етикетирането и опаковането, с цел даване на възможност на бизнеса за адаптиране към направените промени. Наредбата ще влезе в сила три месеца след обнародването й в Държавен вестник.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
След BMW и Mercedes понижи годишната си перспектива. Причината - Китай
Бъдещият шеф на Apple цели да надгради резултатите в киното и телевизията
Инфлацията при храните във Великобритания се забавя за шести пореден месец
Китай обяви точката си на търпимост за митата и AI преди срещата на Тръмп и Си Дзинпин
Мъск добавя банкови услуги в X, за да го превърне в „универсално приложение“
Петролът продължава да поевтинява с нарастващия оптимизъм за преговорите с Иран*
Стефан Манов за изборите: Рисково е връщането сега на 100% машинен вот
Горещини, силен вятър и сахарски прах в Гърция
Политолози очакват битка за президентския пост и избори в два тура
Мъж е с опасност за живота след падане от покрив в село край Своге
Диетолози предупреждават: Не всички "здравословни" напитки подпомагат хидратацията
ЦСКА ще се раздели с две от крилата си
Ще има ли обрат и рокада? Бивш национал почна работа в ЦСКА
Боримиров отсече: Отиваме в Румъния за победа
Бешикташ проговори за провала на трансфера на Салах
Бонус за Левски! Звезда на Крайова аут за реванша
Челси гледа към още един "пенсионер"
Филаделфия показа новия екип на ЛеБрон, заедно с корона
Любовен хороскоп за август 2026
10 идеи за спалня в тъмни цветове, които излъчват лукс
Протеинова рецепта: Леща и печени зеленчуци
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Късметлийски дни през август за всички зодии
Фюжън кухня: изкуството да смесваш светове
Защо мускулната треска не е показател за добра тренировка?
Достатъчен ли е слънцезащитен фактор 50 при лекарства, които причиняват фоточувствителност?
Лимоните наистина ли укрепват имунитета?
Функционален хипогонадизъм – ниски нива на тестостерон без увреждане на тестисите
Как да консумираме кайсии и праскови за по-добро зрение?
Longevity – 7 стъпки за по-дълъг пълноценен живот
Арестуваха възрастен мъж, откраднал кутия за дарения от параклис във Варна
Спипаха пиян и надрусан шофьор с 3 вида дрога зад волана край Варна
Шишков: Администрацията във Варна е издала 230 удостоверения за сгради без ПУП за последните 3 години
Обжалват избора на изпълнител за новата сграда на МГ-Варна
33-ма пострадаха във "войната" по пътищата за ден у нас
126 пожара са потушени в страната за последното денонощие