Обществото няма да приеме нищо друго освен замразяване на цените на тока и БСП ще положи усилия това да стане факт и за малките, и за средните предприятия. Това заяви номинираният за министър на труда и социалната политика Георги Гьоков пред Nova News.
Той припомни думите на Кирил Петков, че мандатът на голяма част от членовете на КЕВР е изтекъл и с намирането на подходящите хора ще се намери решение в тази посока. По думите му засега не са водени разговори за втория и третия ешелон на властта.
Той подчерта, че ако не се случи замразяването на цената на тока, ще има такива компенсации за тези, които не могат да си платят сметките, че те да усетят грижа от страна на държавата. По думите му трябва да се формулира ясно и понятието „енергийно беден“, за да може да се види колко точно хора попадат в тази категория и да могат да бъдат адекватно подпомагани.
Социалистът подчерта, че единственият начин за справяне с инфлацията е постигане на ускорено икономическо развитие.
Гьоков обясни, че държавата ни има достатъчно средства за преизчисляване на всички пенсии. "Има разбирателство между партньорите, че пенсионерите догодина няма да вземат по-малки пенсии отколкото тази, а при възможност те ще са и по-големи".
Социалистът допълни, че размерът на пенсиите след преизчисляването и на самата добавка ще бъдат изяснени при формирането на бюджета за 2022 г. "Имаме воля тази добавка да се взима от всички пенсионери. В споразумението сме записали и че всички, които остават под прага на бедност, ще бъдат подпомагани до линията на бедност чрез системата на социалното подпомагане", поясни той.
По думите му минималната пенсия през 2022 г. няма да бъде по-ниска от 370 лв., а в споразумението е записано и изработването на автоматичен, прозрачен механизъм за определяне на минимална работна заплата. Той подчерта, че БСП настоява за семейно подоходно облагане.
Той обясни, че е било постигнато сближаване на позициите в много сфери. Като пример социалистът даде политиката за младите семейства, където е имало много предложения, включително и от ИТН, и е договорено да се направи допълнителен анализ на настоящото положение и след това да се определят конкретните размери на подпомагане.
Гьоков коментира, че едно от нещата, което е било постигнато в коалиционното споразумение, е всички плащания в пенсионната система, които не са свързани с осигурителен принос, да бъдат извадени от нея и хората да се подпомагат по друг начин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Raiffeisen купува румънското звено Garanti на BBVA за 591 млн. евро
Цените на петрола и на зърното на световните пазари вървят нагоре
Общо 91% от левовете са изтеглени от обращение към 27 март 2026 г.
САЩ още не пренасочват оръжия за Украйна към Иран, но могат и да го направят
Стара Загора се готви за пожароопасния сезон с доброволци на първа линия
Обедна прогноза
Позволиха евтаназия на испанка след години на страдание и сексуално насилие
Преминаваме към лятно часово време: Местим стрелките с час напред
"Часът на Земята": Знакови сгради по света гасят осветлението си
Анархия в Тотнъм: Мощни фен групи не искат Де Дзерби за мениджър
Наказан! Не простиха балтията на "рендето" Валверде
Верстапен за болида си: Неуправляем!
Сабаленка хвали Коко Гоф
Никола Илиев иска отново зад граница
За Левски е по-важно да стане шампион, отколкото да бие Лудогорец
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
Нумерологична прогноза за 28 март
Папа Лъв Четиринадесети осъди задълбочаването на пропастта между бедни и богати
Сняг на "Петрохан", камион блокира трафика
Доц. Атанас Атанасов: Населението на България е 6.4 млн. души
Двама ранени в катастрофи през последното денонощие
Какво ще бъде времето в неделя?
Остават дни до изтичането на срока за ползването на отстъпка в НАП
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури