Само 14% от българите оценяват отминаващата 2021 година година за добра за България. На фона на това близо половината гледат по-скоро с оптимизъм към следващата 2022 година, става ясно от изследване на социологическа агенция „Тренд“ по поръчка за вестник "24 часа".
Въпреки тежката година, която изпращаме, повече от половината българи (55%) са били щастливи през 2021 г. Прави впечатление, че най-младите в най-голям дял заявяват, че са били щастливи (близо три четвърти), докато тези над 70 години по-скоро не са били щастливи през изминаващата година.
Сравнението с резултатите от същия въпрос през 2019 г. и 2020 г. сочат, че през тази годината българите са били по-щастливи от миналата, но по-малко щастливи от 2019 г.
В година, която отново бе доминирана от пандемия от COVID-19, както и от икономическа несигурност и политическа нестабилност, логично само 14% от българите заявяват, че 2021 г. беше добра година за България. На фона на тях 79% са на мнение, че годината беше лоша за страната ни.
В сравнителен план с данните в последните 5 години, регистрираме сходни стойности между тази и миналата година, които обаче са много различни от данните между 2017 и 2019 г. По всичко личи, че пандемията и съпътстващите проблеми около нея са променили видимо оценките на българите за последните две години в негативна посока, анализират от "Тренд".
За сметка на това, в личен план, превес вземат положителните оценки – 46% оценяват годината като добра, докато 42% като лоша. И тук регистрираме същата демографска динамика, като при щастието – по-младите и по-богатите в по-сериозни дялове заявяват, че годината им е била добра.
Въпреки всичко българите очакват с оптимизъм предстоящата 2022 г. Близо два пъти повече са на мнение, че България я очаква по-добра година (47%) от тези, които прогнозират лоша година за страната ни (24%). Резултатите от последните парламентарни избори оказват влияние върху нагласите в това отношение. Ясно личи, че привържениците на "Продължаваме промяната", "Има такъв народ", "Демократична България", декларират видимо по-високи нива на оптимизъм за предстоящата година.
В личен план, нивата на оптимизъм са по-високи. Повече от половината (52%) анкетирани заявяват, че очакват една по-добра 2022 г. в личен план, а 18% - по-лоша.
Оптимистичните нагласи, както за България, така и в личен план са на отчетливо по-високи стойности, в сравнение с очакванията през миналата година по това време.
Изследването е направено по поръчка на на вестник "24 часа". То е посветено на нагласите на българите за отминаващата 2021 и предстоящата 2022 година. Изследването е реализирано в периода между 1 и 7 декември 2021 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" чрез таблет сред 1009 души на възраст 18+.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Индексът Dow Jones премина границата от 52 000 пункта за първи път в историята
Ескрива от ЕЦБ: Проблемите с енергийните доставки ще продължат въпреки споразумението
Нужна ли е промяна в българската данъчна система?
Как се намалява потреблението на ток с видеонаблюдение
Renault и Thales ще произвеждат дронове камикадзе във Франция
Уорш е в капана между Тръмп и залозите на облигационния пазар за повишение на лихвите
Рецепта за коктейл еспресо мартини
Коли на бъдещето: С AI шофьорите общуват директно с автомобила
Какво се случва с мозъка ни, ако ядем по един банан всеки ден?
Рецепта за домашни сиренки с кисело мляко и сода
Мъж разказа за срещата си с Бог, докато е бил в клинична смърт
В Милуоки все още не харесват офертата на Маями за Янис
Англия – Хърватия
Португалия – ДР Конго
От Макларън скочиха на ФИА заради гафа в Монако
Австрия – Йордания
Аржентина – Алжир
Таро карта за 17 юни, сряда
Испанска лятна салата с хамон
5 мързеливи тренировки, докато сте на почивка
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Дневен хороскоп за 17 юни, сряда
Хубави промени за 6 зодии до края на юни
Българските и унгарските депутати с най-високи заплати в ЕС спрямо минималната заплата
Много българи излетяха в Космоса с акциите на "Спейс Екс", но скоро ще се приземят
Икономист: Българите обедняха наполовина
ЕС изостава в надпреварата за изкуствен интелект заради собствените си регулации
Евростат: България е на пето място в ЕС по предотвратима смъртност
Гърция и Турция в нов спор за тръби към България
Дърветата ще поглъщат все по-малко въглерод в бъдеще
Сканиране на сърцето може да предскаже риска от рак години преди диагнозата
Ядрен часовник е използван за изучаване на свойствата на тъмната материя
Успешен старт за китайската ракета „Чанджън-3Б“ със сателит „Шъдзиен-31“
Astrobotic представи масивния лунен модул Griffin, който ще се отправи към Луната
Dragon на SpaceX се завърна натоварена с научни експерименти от МКС