Вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова възложи на Комисията за защита на потребителите (КЗП) проверки на бензиностанциите в страната във връзка с изкуствено създадената паника и недопускане на спекулативно повишаване цените на горивата.
"Създаде се напрежение и стана ясно, че е било изкуствено нагнетено. Нашата комисия проверява дали се спазват изискванията в Закона за защита на потребителите, основно по отношение на обявата на цената на горивата, но после и на всички останали стоки", посочи председателят на комисията Димитър Маргаритов в студиото на "България сутрин".
"За момента не установяваме сериозни нарушения, но там, където ги има, ще има и съответните санкции", подчерта Маргаритов пред Bulgaria ON AIR.Този пазарен сегмент не е регулиран и цените не се определят от държавните органи, уточни председателят на КЗП. Той изрази мнение, че законодателите трябва да помислят в насока при извънредни ситуации като пандемията и военните действия дали да няма механизъм за поставяне на таван на цените за стоки от първа необходимост.
Маргаритов припомни, че в началото на пандемията през март 2020 г. бе приет текст, който ограничаваше цените на стоките и услугите да не надвишат средната им стойност за изминалите 3 месеца.
"Този текст така и не влезе в сила, но трябва да се помисли дали да не се пускат извънредни текстове, които да предотвратяват подобни престъпни намерения – видяхме миналата седмица, такъв проблем имаше и беше изкуствено създаден", подчерта председателят на КЗП.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Вторият удължителен бюджет осигури повече разходи на общините
Кой ще е следващият президент на Франция?
Anthropic и OpenAI търсят да наемат експерти по оръжия и взривни вещества
Dow спада с 200 пункта след новите данни за инфлацията и в очакване на решението на Фед*
С. Кацарова: Здравните осигуровки трябва да дават възможност за балнеолечение
УЗФ и СБУ организират 6-та национална конференция за повишаване на квалификацията на учителите
ГЕРБ-СДС 15, Радев 21 - ето номерата на всички партии и коалиции за изборите на 19 април
Banking Today 2026: Евро, финтех и финансиране на бизнеса
Президентът Йотова: Реформата в здравеопазването ще успее, ако лекарят и пациентът са заедно
Осъдиха мъж за сексуално насилие над деца на 4 и 7 години
УЗФ и СБУ организират 6-а национална научно-приложна конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Трета световна война във футбола? Инфантино се мисли за Тръмп
Александра Албу
Задава се златна ера за Барселона
Септември ще домакинства в Драгалевци
Пачки в Левски? Европейски лидер пожела Светльо Вуцов!
Левски очаква голяма новина
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
20 април ще бъде неучебен, но присъствен ден за учениците
Ясни са номерата на партиите и коалициите в бюлетината
Окончателно: Депутатите приеха удължителния закон за бюджета
Спират за кратко движението по част от основен варненски булевард на 26 март
УЗФ и СБУ организират 6-та национална научно-приложна конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Betvam стартира ударно със залози за футбол и бойни спортове
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу