"Абсолютно никой не трябва да се презапасява, ненужно и нерационално действие. Вярно, има много страх в пазара, има доста негативни очаквания, напрегнат пазар. Има война, която създава тотална нестабилност, най-вече в региона. Но запасяването никога не е довело до нещо полезно, най-малкото е инфлационен фактор. Допълнително повдига цените". Това заяви председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов в студиото на "България сутрин".
Войната в Украйна оказа сериозен ефект върху увеличението на цените на храни, основни стоки и горива. Борсите вече реагираха на конфликта и цените на основни суровини достигнаха рекордни равнища. Това доведе и до презапасяване от страна на потребителите.
Иванов подчерта, че презапасяването в един момент може да доведе и до изхвърляне на храна.
"Абсолютно всички храни поскъпват и това ще продължи. Няма как да видим постоянни равнища. Ние имаме плавни тенденции, а те са заради мощната конкурентна среда. В Европа има наличие на храни от абсолютно всичко. Имаме едни от най-добрите зърнени сектори в Европа. Чакаме и нова реколта, която е със супер параметри. А към дадения момент не се налага да спираме износа на зърно. Но трябват и мерки, които да осигурят наличието на зърно за гражданите на страната ни", допълни Иванов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той е категоричен, че не трябва да допускаме ситуации от преди 20 години и да останем без зърно.
Попитан докога ще продължи поскъпването на олиото, Владимир Иванов отговори: "Олиото за седмица отбеляза ръст с 1 лев, буквално стигнахме до ниво 4,64 лв. Създаде се много паника, много държави започнаха да си прибират резервите. Че има определени играчи, които искат да спечелят страшно много в такъв тип напрежение, има, но не е това причината. Основната причина е, че доста количество олио се прибра заради войната в Украйна. Но е нормално да се случи, тъй като Русия и Украйна са основни производители на олио и пшеница."
От думите му стана ясно още, че има и поскъпване на захарта - то е от 0,25 лв.
"При захарта имаме относителен стабилитет, а поскъпването се дължи на международното такова. Не мисля, че със захарта ще имаме проблем. Брашното вече регистрира ръст около 0,30 лв. на годишна база. Тези процеси започнаха от нестабилния енергиен пазар. А по-скъпа газ означава и по-скъпи торове, по-скъпи фуражи", коментира председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища.
Той успокои, че страната ни разполага с достатъчно олио.
"Пресните плодове и зеленчуци влизат в период на по-голямо предлагане, наблюдаваме намаление на краставиците. Средната цена е 4,16 лв. При домата също регистрирахме намаление. Ще започне и предлагането на много българска стока. А най-добрата новина за потребителите е, че свинското месо е точно на равнището от миналата година. Това е супер развит сектор, но са необходими помощи от страната на държавата. "Птицевъдство" - отново много развит сектор, достатъчно предлагане на висококачествени яйца и едно от най-качественото пилешко месо в Европа", посочи Владимир Иванов.
При млечните продукти пък имаме поскъпване от 20-22% на годишна база.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Р. Дечева: Алико Данготе прави нова икономика на Източна Африка с IPO и рафинерия в Кения
Моделите на OpenAI са споделяли хакерски съвети в таен форум преди пробива на Hugging Face
Горящите рафинерии забавят растежа на руската икономика и ускоряват инфлацията
Акциите на гиганта за чипове SK Hynix се сринаха за втори път за седмица
Марияна Янева: Регулаторите подценяват бума при батериите
Wizz Air отчете загуба за второто тримесечие на 2026 г.
Дунав достигна критично ниски нива на водата, Унгария се готви за енергийна криза
Претърсиха адресите на тийнейджърите, заподозрени за смъртта на Георги от Кричим
Радев даде голяма заявка за космическия и отбранителен център в Доброславци
В "Денят ON AIR" на 6 юли от 19:15 часа: За строителството на магистралите, Националната детска болница и подмяната на лифтовите съоръжения
Затъмнението между 10 и 16 август носи късмет: Най-благоприятният ден за всяка зодия
Разкриха тайните на уникалния саркофаг край Перперикон
В Левски ще се действа "От вратата за краката"
Куриоз: Барса и Реал с еднакви оферти за Родри
Истерия: Салах подлуди 25 000 турци в Трабзон! Мо ги обяви за №1
Турицов посочи големия плюс за ЦСКА срещу Макаби
Лудогорец разкара колумбиец, засили го в родината му
Лудогорец с важна новина за Домусчиев + СНИМКА
Маникюри за защита и късмет (+Снимки)
Как сънят влияе върху хормоните - дори повече от храната
3 леки летни рецепти, които ще ви заситят
Домът, в който се прибирате с удоволствие: Уютни акценти от HomeMax
Нумерологична прогноза за 6 август
Гръцко око за защита против уроки
FDA одобри Еnlicitide decanoate: Революционна перорална терапия за висок холестерол
Болест на Бехтерев – как храненето може да подпомогне контрола на заболяването?
МЗ предлага три главни дирекции да поемат дейностите на 28-те РЗИ
Как съкращенията на матката влияят върху имплантацията на ембриона?
Екипът на проф. Габровски вдигна на крака 15-годишен борец след тежка травма и парализа
Алтернативни методи за справяне с болката в кръста
Интерактивна карта дава бърз достъп до водните бази по Черноморието
Легендарният кораб на "Грийнпийс" Arctic Sunrise пристига във Варна
Осем задържани след побоя до смърт в Пловдив
Какво ще бъде времето в петък?
Голямо задръстване на пътя Бургас - Варна заради катастрофа