Националната служба за охрана и нейните служители винаги са спазвали принципа за деполитизация. Това са служители – офицери и сержанти, които с чест служат на страната си и са възпитавани в дух на родолюбие и на уважение към държавните институции и към всички висши органи на държавната власт и управление. Това заяви началникът на НСО ген. Емил Тонев в позиция, разпространена до медиите.
От НСО коментират всяка от точките, изложени от кабинета до държавния глава.
„Доколко и откога в сградата на Министерския съвет (МС) има „защитени свидетели“, или същите влизат в сградата, и чиято самоличност не следва да бъде компрометирана - нямаме такава информация и никога не сме имали“, пише в позицията.
„Относно „забавеното и липсващо предоставяне и съдействие по време на протестите през по-миналото лято“, следва да бъде посочено, че записите от 10 юли 2020 г. са поискани на 16 юли 2020 г. от органите на МВР и са предоставени незабавно (в същия ден)“, отбелязват още от службата.
НСО не приема и твърдението за непрозрачно изразходване на средства. „Бюджетът на НСО се разходва по законен начин, другото е невярно и дори клеветническо. Всеки лев е изразходван по предназначение, честно и прозрачно, и съгласно действащата нормативна уредба“, посочват от службата.
„По отношение твърдението „и други пропуски в осигуряването на безопасността на гражданите и на представителите на кабинета“ - категорично заявяваме, че пропуски или компромиси с осигуряването на охраняваните лица не са допускани!“, отбелязват също от НСО.
В сряда началникът на политическия кабинет на премиера Лена Бориславова обяви пред медиите решението на правителството да предложи на президента освобождаването на ген. Емил Тонев. След като се е запознал с мотивите, днес държавният глава Румен Радев каза пред журналисти в монтанското село Бързия, че не приема за състоятелни мотивите на кабинета и няма да отстрани началника на НСО.

Чешката CTP отдаде над 16 хил. кв. м логистични площи в София на Box Now и "Амперел"
УЕФА бойкотира бъдещите световни първенства заради инвестиционния план на ФИФА
Анализатор: Цената на златото може да спадне до 3500 долара за тройунция
Европейските фондови борси приветстваха силните финансови отчети
Изцяло машинно гласуване ще има в секции с над 300 избиратели
Ferrari записа пореден силен отчет и повиши годишните перспективи
Късмет и изобилие за 4 зодии на 31 юли 2026 г.
Коста Стоянов: Офисите на КУБ се ребрандират, съмняваме се в чадър над групировката
Ивайло Шотев, ПП: Бюджет 2026 направи всеки българин по-беден
Иран към България: Американските самолети в "Безмер" са съучастие в агресия
Доц. Славов: Управляващите са плахи, темата за олигархията остана на заден план
Новите правила за "Лукойл": Защо парламентът действа спешно
НА ЖИВО: ЦСКА - Карабах 0:0
НА ЖИВО: Лудогорец - Апоел Тел Авив 0:1
Илиан Илиев определи групата за Ботев Пд, трима са аут
Анчелоти отсвирва звездите „пенсионери“ за Копа Америка
Новият в Левски с първи думи + ВИДЕО
Огромна трагедия! Загина бивш футболист на ЦСКА
Дневен хороскоп за 31 юли, петък
Поверия за Илинден на 2 август
Здравен хороскоп за август 2026
3 зодии привличат късмет и финансов успех в седмицата от 3 до 9 август 2026 година
Постни рецепти за Богородични заговезни
Как привличате негативна енергия към себе си?
Антидепресанти променят чревния микробиом при депресия
Хронична болка и влиянието ѝ върху съня
Силно преработените храни променят мастния профил на кръвта
8 йога пози, които облекчават напрежението след дълъг ден
В УМБАЛ „Медика Русе“ извършиха първите три роботизирани операции
Как мутациите в гените ZP1-ZP4 възпрепятстват оплождането?
Илиан Илиев определи групата за мача в Пловдив
Домашен арест за шофьора, обвинен за катастрофа със загинал мотоциклетист във Варна
Пропуски на администрацията поставят под въпрос ремонта на Летния театър във Варна
Дара, астроном и двама нидерландци стават почетни граждани на Варна
Мотористи изпращат загиналата Вики с почетна обиколка във Варна
Искат по-тежка мярка за 21-годишния шофьор от катастрофата със загинал моторист във Варна