Драстичен ръст в продажбите на електромобили у нас от началото на година. В същото време пазарът на коли на бензин и дизел в Европейския съюз се свива през последните месеци, отчитат производителите.
"Много малък ръст на фона на Норвегия. Там новите покупки над 50% са чисто електрически. В Холандия до 20%. В България ръстът е много голям, може би има удвояване, но той е от много малка база. Ако продажбите са били 500 преди 3-4 години, сега са 2000. Но имаме много по-добра пропорция от Германия на зарядни станции с електромобили. Имаме и нещо, което е малко противоречиво - имаме много по-голяма порция несубсидирани автомобили спрямо субсидирани", каза председателят на Асоциацията "Електрически превозни средства" Мартин Заимов в студиото на "България сутрин".
А в страната ни има под 0,5% електромобили спрямо Европа.
"Средното в Европа е 1%. Броят в България е напълно сравним със Сърбия, Румъния, Гърция. Тези частици от конвенционалните коли, които са много вредни за човешкото здраве, са на височината на децата. И в Германия има изследвания, които показват съвсем ясно вредата от колите, дори от новите, които имат по-малки емисии", допълни Заимов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Попитан колко ще ни струва един такъв електромобил, той отговори: "Купих си автомобил, който е един от най-добрите като инженеринг модели. Той е втора ръка, 10-годишен, беше малко над 4 000 евро. Това не е средна цена, това е възможност за нещо много добро",
А по думите му сервизите вече не са проблем.
"Всичките основни марки са инвестирали в България. За всичките тези години съм имал три пъти проблем с гуми и счупено стъкло от градушка. Работим по проект, който ще изгради станции в Родопите. 95% от зарежданията се случват в контакт "Шуко", подчерта председателят на Българската асоциация "Електрически превозни средства".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 6 май
Американските акции достигнаха нови рекордно високи стойности
Унгария е върнала конфискуваните пари и злато на украинска държавна банка
Lufthansa планира да добавя спирки за зареждане с гориво при далечни полети
Основателят на CNN Тед Търнър е починал на 87-годишна възраст
Мощна нова ера стартира за 3 зодии на 7 май
Рецепта за баница с бекон, праз и извара
Късна емисия
Жалгирис и Валенсия останаха "живи" в Евролигата
Байерн не успя с "ремонта": ПСЖ ще брани трофея срещу Арсенал
ЦСКА с удар по Лудогорец! Червените отмъкват без пари звезда на разградчани
Звезда на ЦСКА аут за дербито с Левски, Янев няма да поема рискове
Добруджа взе точка точка на Спартак в 96-ата минута
Как Исак Соле се загуби в ЦСКА
Родови терапевт: Умалителното име умалява човека – нека хората ви наричат с истинското име
Къмпинг „Градина“ с майска изненада: резервирате 3 нощувки, получавате 4-та подарък
Дневен хороскоп за 7 май, четвъртък
Забравете тесните дънки: какво ще носим през пролет-лято 2026
Как всяка зодия показва любовта си
7 поверия за здраве на Гергьовден
Внимание! Собствениците на електромобили затлъстяват
Спартак Варна и Добруджа не можаха да се победят в инфарктен мач за оцеляване
Тръмп с пореден ултиматум към Иран
Кола на автопилот остави пияна шофьорка насред пътя
Гърция затяга контрола за чужденци със съдебни проблеми
Тъжна вест! Почина създателят на CNN
Доказаха теоретичната възможност за изпращане на съобщения в миналото
Откриха признаци на атмосфера около малък обект отвъд Нептун
Класическата теория за произхода на Луната е изправена пред нови противоречия
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси