Заведенията са част от Българската стопанска камара и няма да протестират днес. Те се надяват диалогът с правителството за подпомагане на бранша да продължи.
"Очаквахме, че в последния момент ще бъдат повикани работодателските оrганизации на разговори. Поне 25-30 хил. човека щяха да излязат на площада и това може би щеше да е последният протест срещу това правителство. Надяваме се, че този път договорките ще бъдат изпълнени. Протестът не е обвързан с нито една партия и няма политически цели", заяви председателят на Сдружението на заведенията в България (СЗБ) Емил Коларов в "България сутрин".
Той подчерта, че от СЗБ категорично подкрепят днешния протест на превозвачите и таксиметровите шофьори в София. И определи исканията им за горивата като "доста справедливи".
По думите на Коларов ситуацията в заведенията започва да се нормализира след повече от две години, в които са работили под много голям натиск.
"Абсолютно неуспешно всички се спрягаха върху нашия бранш да си решават проблема с Ковид. Това ще води след себе си много негативни явления много години. За тези 2 години и половина всички министри на здравеопазването успяха да откажат голяма част от колегите да работят в този бранш. Бяхме като изкупителна жертва на пандемията. Изведнъж тя изчезна, паднаха маските и мерките", каза още той пред Bulgaria ON AIR.
"Нямаме персонал и много обекти не могат да отворят за летния сезон. Персоналът е най-големият проблем. Заведенията почти не можем да разчитаме на украинските граждани у нас. Не знаят езика, може да работят като помощен персонал в кухнята. Те са несигурни - наемаш ги на работа и след седмици напускат държавата. В болшинството от случаите не ги устройват условията в България", изтъкна Коларов.
В писмо до ЕК ресторантьорите настояват помощта по мярката "60/40" да бъде продължена.
"Един бизнес не трябва да се крепи на компенсациите, но е нормално да те компенсират, когато те затворят за толкова време. Мярката "60/40" така я промениха, че голяма част от нашите колеги да не могат да кандидатстват по нея. Нереални са условията. Надяваме се да получим отговор, мярката да продължи и да бъде възстановена в началния ѝ вид. Какво правим от 1 юли, ако дотогава не приемат промени в закона?", коментира Коларов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Съобщение за проект на мирно споразумение между САЩ и Иран обнадежди пазарите
След посещението на Путин в Пекин Русия ще пласира облигации, деноминирани в юани
Stellanttis предприема една от най-големите промени в историята на автомобилната индустрия
ЕС се готви да облекчи санкциите срещу основен китайски доставчик на полупроводници
МАЕ: Петролният пазар може да навлезе в "червена зона" до юли
Най-голямата офис сделка в Европа от 2022 г. се провали
Доматите и ползите им за здравето ни - едва ли подозирате за някои от свойствата им
Потребител моли за съдействие след онлайн пазаруване: Повече от месец - нито стока, нито върнати пари
Сигнал в Helpbook: Тегли ли ЦГМ неправомерно суми от банкови карти?
Доцова в Рим в навечерието на 24 май: Нека използваме повече български думи
Сигнал от Варна: Цената на анцуга е 55.21 лв., на касата е същата в евро
Джиков, ПБ: Мерките ще намалят цените с 10% и ще ги нормализират дългосрочно
Още изненади предстоят в състава на Англия за Мондиала
Люис Хамилтън не смята да спира с Формула 1
Мондиал 1934: Италия изкачи световния връх
Трансферни удари: Левски не се шугува, взима трима от Локо Пловдив
Мондиал 1930: Ургувай е първият световен шампион
Хари Магуайър е аут от Мондиал 2026, защитникът е бесен на Тухел
Дневен хороскоп за 23 май, петък
5 топ прически с минимална поддръжка
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
11 правила за дълъг живот от Петър Дънов
Тест: Какво послание има за вас Вселената
10 празнични десерта за 21 май
9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО