В България има оформена "средна класа", която е около 20 процента от населението на страната, в рамките на пет години се е увеличила три пъти - от шест процента през 1999 г. до 19 процента през 2005 година.
Това показват данните от социологическото проучване на агенция "Медиана", озаглавено "Двете Българии", за процесите на социално разслоение в българското общество в периода 1999 - 2005 година.
Проучването беше представено и коментирано днес на пресконференция на агенция "Медиана" и Социалдемократическия институт от социолозите Кольо Колев, Андрей Райчев, Андрей Бунджулов и Антони Тодоров. Данните в него са от серия представителни за страната изследвания от посочения период с над 10 хиляди пълнолетни. Стратификационното деление е направено изцяло на базата на потреблението на определени стоки и услуги, като са оформени шест степени - "богати", "заможни", "добре", "материално притеснени, "бедни" и "мизерстващи".
Според изследването обемът на бедността е намалял два пъти, като групата на крайно мизерстващите е намаляла три пъти /от 14 процента за 1999 г. до 4 процента през 2005 г./. Делът на хората, които безпроблемно задоволяват основните си жизнени потребности, е нараснал два пъти и в момента те представляват една четвърт /23,5 процента/ от населението на страната.
Цената на работната сила е нараснала реално с около 45 процента за периода 1999г. - 2005 г., като най-чувствително е това в последната година: 30 %- при минималната цена, и 24%- при максималната цена на работната сила.
Социолозите отчитат продължаващо драстично разминаване между декларираните доходи и реалното потребление.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.