Служебният министър на туризма Илин Димитров представи екипа и приоритетите си и съобщи, че максимално бързо ще бъдe осигурена по една допълнителна линейка в големите курорти по Черноморието, за което днес е постигнато съгласие със здравното министерство.
В рамките на този месец се очаква да бъде разкрит координационен център Обзор-Бяла, който ще партнира на курортите, а здравното ведомство ще подсигури адекватна работа на държавните центрове за спешна помощ, допълни Димитров. Той обеща и че ще бъде направена проверка за ценообразуването на медицинските услуги по морето.
Идеята е туристите да има избор между частни и държавни здравни заведения, като последните бъдат подсигурени с всичко необходимо.
Сред първите неотложни задачи Димитров посочи работата по мярката за хуманитарна помощ за украинските бежанци, като допълни, че по нея има над 500 жалби за десетки милиони, а целта е в края на мандата на служебното правителство на всяка жалба да бъде отговорено и дължимото на хотелиерите да е разплатено.
Димитров посочи сред другите задачи решаване на проблема със забавената категоризация на туристическите обекти. В момента има над 960 заявления, като от тях 780 са преписки и 180 броя комплекта документи за оценка, а целта е до края на мандата бройката да падне под сто.
Друга приоритетна задача е предприемането на мерки за успешно протичане на летния и зимния туристически сезон в условията на здравна криза.
Още тази седмица – в четвъртък и петък, министърът ще посети курортите край Варна и Бургас, за да се запознае с това как протича сезонът и ще има срещи с бранша. Ще се прави и активна маркетигнова кампания, която да стимулира посещението на нашите курорти от българи и на туристи от близки пазари, съобщава БТА.
По отношение на зимния сезон министърът планира срещи с колегите си от съседните държави, от които идват основно туристи. Ще има през септември и журналистически турове от Германия у нас. Министърът обеща да има предвидимост за хотелиерите още преди зимния сезон, по отношение на здравните изисквания при евентуална ковид вълна.
Димитров съобщи, че ще бъде сформирана работна група с участие на сектора за изработване на Закон за единна браншова организация, като за министъра най-работещ вариант е австрийският като тип камара на строителите. Проектозаконът трябва да е готов до свикването на новото НС. Работна група ще се занимава и с подготовката на Закон за гаранционен фонд на туроператорите.
В отговор на въпрос министърът каза, че посолството ни в Москва не е спирало да издава визи, имало е само намаляване и забавяне при издаването им. Той съобщи, че от началото на годината малко над 50 000 руски граждани са дошли в България, като основно това са собственици на имоти у нас по морето.
Министърът отчете, че данните за първите месеци от летния сезон досега са по-добри от същия период на миналата година, но допълни, че сезонът може да бъде много по-добър. По думите му нетните показатели за брой туристи са по-високи, като някъде са дори три пъти по-добри - например при гостите от Великобритания, Израел. Това че има туристи, не значи, че хотелите са на печалба тази година, коментира министърът, защото това лято много повече хотели са отворили.
В отговор на друг въпрос Димитров, който е от "Продължаваме Промяната", каза, че няма да е в листите на политическата формация на предстоящите избори и допълни, че решението е било трудно. То е било обсъдено с ръководството на ПП и е взето основно в името на бранша.
Досегашните заместник-министри Ирена Георгиева и Мариела Модева остават в екипа на министъра.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Националната петролна компания на Абу Даби променя методологията за цените на петрола
Мигрантската криза в испанския анклав Сеута прерасна в общоевропейски политически спор
ЕК обвинява платформата Temu, че не съдейства в разследването за незаконни субсидии
Павел Бандилов: Инвеститорите губят търпение за доходността пет години след появата на AI
SOFIX записа седмичен ръст от 1,85%
Stoxx 600 затвори с понижение в петък, но отчита четвърти пореден месечен ръст
Москов: Разединението в дясно доведе до две победи на Радев
Величков, ПП: Държавата погазва правата на хората с ТЕЛК
Рецепта за чеснови гъби
Кунева: България трябва да следва ясния си курс в НАТО и ЕС
Централна емисия
Юве набира скорост! 2:0 над Ница
Грешка и автогол оформиха 1:1 между Славия и Локомотив София
Левски пусна билетите за първия мач с Кайрат – вижте цените и подробностите
Мегаскандал: Доналд Тръмп разкри говорил ли е с Инфантино за сделката на ФИФА
В английската Висша лига? Светльо Вуцов е пред голям трансфер!
Край на допинг сагата с украинец от Челси
Дневен хороскоп за 1 август, събота
Пухкав и ароматен кекс с глазура за Илинден на 2 август
Шоколадов мус с йогурт - вкусен десерт с 3 съставки
Нумерологична прогноза за август 2026
11 японски храни и напитки за дълголетие
Месечен хороскоп за август 2026
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
Приключи жътвата на ечемика в Добричко
Показват „Реликвите на Калиакра“ във Варна
Новите правила за изкуствения интелект в ЕС влизат в сила от 2 август
И семейство Клуни бяха евакуирани от дома им във Франция заради горските пожари
Как да намалим риска от хранителни инфекции през лятото
Закопчаха мъж, откраднал алкохол с мезе от магазин във Варна