Служебният министър на туризма Илин Димитров представи екипа и приоритетите си и съобщи, че максимално бързо ще бъдe осигурена по една допълнителна линейка в големите курорти по Черноморието, за което днес е постигнато съгласие със здравното министерство.
В рамките на този месец се очаква да бъде разкрит координационен център Обзор-Бяла, който ще партнира на курортите, а здравното ведомство ще подсигури адекватна работа на държавните центрове за спешна помощ, допълни Димитров. Той обеща и че ще бъде направена проверка за ценообразуването на медицинските услуги по морето.
Идеята е туристите да има избор между частни и държавни здравни заведения, като последните бъдат подсигурени с всичко необходимо.
Сред първите неотложни задачи Димитров посочи работата по мярката за хуманитарна помощ за украинските бежанци, като допълни, че по нея има над 500 жалби за десетки милиони, а целта е в края на мандата на служебното правителство на всяка жалба да бъде отговорено и дължимото на хотелиерите да е разплатено.
Димитров посочи сред другите задачи решаване на проблема със забавената категоризация на туристическите обекти. В момента има над 960 заявления, като от тях 780 са преписки и 180 броя комплекта документи за оценка, а целта е до края на мандата бройката да падне под сто.
Друга приоритетна задача е предприемането на мерки за успешно протичане на летния и зимния туристически сезон в условията на здравна криза.
Още тази седмица – в четвъртък и петък, министърът ще посети курортите край Варна и Бургас, за да се запознае с това как протича сезонът и ще има срещи с бранша. Ще се прави и активна маркетигнова кампания, която да стимулира посещението на нашите курорти от българи и на туристи от близки пазари, съобщава БТА.
По отношение на зимния сезон министърът планира срещи с колегите си от съседните държави, от които идват основно туристи. Ще има през септември и журналистически турове от Германия у нас. Министърът обеща да има предвидимост за хотелиерите още преди зимния сезон, по отношение на здравните изисквания при евентуална ковид вълна.
Димитров съобщи, че ще бъде сформирана работна група с участие на сектора за изработване на Закон за единна браншова организация, като за министъра най-работещ вариант е австрийският като тип камара на строителите. Проектозаконът трябва да е готов до свикването на новото НС. Работна група ще се занимава и с подготовката на Закон за гаранционен фонд на туроператорите.
В отговор на въпрос министърът каза, че посолството ни в Москва не е спирало да издава визи, имало е само намаляване и забавяне при издаването им. Той съобщи, че от началото на годината малко над 50 000 руски граждани са дошли в България, като основно това са собственици на имоти у нас по морето.
Министърът отчете, че данните за първите месеци от летния сезон досега са по-добри от същия период на миналата година, но допълни, че сезонът може да бъде много по-добър. По думите му нетните показатели за брой туристи са по-високи, като някъде са дори три пъти по-добри - например при гостите от Великобритания, Израел. Това че има туристи, не значи, че хотелите са на печалба тази година, коментира министърът, защото това лято много повече хотели са отворили.
В отговор на друг въпрос Димитров, който е от "Продължаваме Промяната", каза, че няма да е в листите на политическата формация на предстоящите избори и допълни, че решението е било трудно. То е било обсъдено с ръководството на ПП и е взето основно в името на бранша.
Досегашните заместник-министри Ирена Георгиева и Мариела Модева остават в екипа на министъра.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Хороскоп за 23 март: Печалби в бизнеса и предизвикателства за зодиите
Любовен хороскоп за всички зодии за периода 23-29 март
Рецепта за лазаня "Болонезе" с телешка кайма и моцарела
Поверия за здраве, късмет и пари на Благовещение
Джошуа със силни думи от Украйна след тренировките с Усик
Александър Иванов: Младите са пълна развалина - с паник атаки, закачени за хазарт
Спортът по телевизията днес, 23 март
Мачовете по телевизията днес, 23 март
Артета: Ще използваме загубата като мотивация
Героят О'Райли: Чувството е изумително!
Интер забрави как се бие! Само 1:1 с Фиорентина
Реал взе по драматичен начин дербито на Мадрид
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната