Две резолиции на Конгреса и Сената на САЩ, инициирани от македонистки организации с цел обявяването на месец септември 2022 г. за "Месец на македоно-американското наследство", са били отхвърлени. Това съобщиха на своята Фейсбук страница от най-старата организация на македонските българи там "Македонска патриотична организация "Пирин".
От организацията посочват, че "всички македонци по света, без значение дали са етнически българи, гърци, турци, албанци или власи от региона Македония, са приветствали отхвърлянето на двата документа, които са стъпвали на фалшификации и манипулации. Резолюциите, според МПО "Пирин", са имали за цел да използват Конгреса на САЩ като инструмент за пренаписване на историята и легитимирането на претенцията, че "македонски етнос и език" са съществували преди 1944 г., предаде БНТ.
Реалният инициатор на резолюциите, според МПО "Пирин", е организацията "Обединена македонска диаспора", действаща като организация чужд агент, финансирана и ръководена от чужбина с цел да повлияе на общественото мнение и институциите в САЩ. "Обединената македонска диаспора" умело е използвала възможностите, предоставяни от американската демокрация, за да разпространява лъжи за "историята на македонците", възползвайки се от ограниченото знание на американското общество за историята на географския регион Македония.
Измамническите резолюции са предизвикали мащабна реакция на македонските общности в САЩ, Канада и България. Най-активна е реакцията на най-старата македонска организация в Северна Америка - "Македонската патриотична организация "Пирин", основана от македонските българи през 1922 г. във Форт Уейн, Индиана. МПО "Пирин"-Чикаго е организирала две онлайн петиции срещу двете "срамни резолюции", които са събрали хиляди подписи, дарения и поддръжници за каузата.
Много българи от региона Македония са изпратили протестни писма на своите представители в Конгреса и са ги призовали да не подкрепят тези изопачени проекторезолюции. Освен да изобличи лъжите в двата документа, македонските българи са провели и множество срещи с членове на Конгреса и техните екипи, с които са разговаряли.
МПО "Пирин" обясняват, че двете резолюции на неокомунистическата македонистка организация правят опит да представят като "изтъкнати македонци" хора, които недвусмислено са декларирали и демонстрирали своя български етнически произход през живота си. Променяйки посмъртно етническата принадлежност на когото и да било, е невъобразимо престъпление в една демокрация, практикувано редовно от неокомунистическата "Обединена македонска диаспора", посочват от нашата организация в САЩ.
Двете резолюции освен това правят опит Конгресът на САЩ да оправдае ретроактивно резултатите от "физическия и културния геноцид на етническите българи, извършен и осъществен в географския регион Македония през по-голямата част на 20-и век", посочват от МПО "Пирин" и допълват, че "това е морално неприемливо за милиони българи и за американците, които са преки наследници на българите от Македония, които се емигрирали в САЩ в търсене на убежище".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Amundi отчете рекордна печалба, а главният изпълнителен директор вижда „силен импулс“
„Неохим“ отчита 64% ръст на приходите за полугодието и над 11 млн. евро печалба
Производствените цени в България тръгнаха надолу през юни
Икономиката на Саудитска Арабия отчита най-рязък тримесечен спад от пандемията насам
Световното по футбол не можа да донесе нужната инерция за печалбата на Adidas
Оценката на бизнеса за средата в България се повишава през юли
Мащабни проверки на детски лагери: Затвориха обект заради опасни условия
Стара Загора укрепва защитата си от бедствия след големия пожар миналата година
Протест във Варна срещу застрояване на зелени площи в квартал "Чайка"
Задържаха трима за кражба за 40 000 евро в Благоевград, откриха оръжия и взривни вещества
Проблем за Левски: Кайрат поиска реваншът да се играе на 830 км от Алмати
Ювентус взима голям талант! Сделката за Керим Алайбегович е на финалната права
Адейеми не се страхува от конкуренцията с Ламин Ямал в Барса
Червените дяволи веднага ще се възползват от проблемите в Нюкасъл
Анчелоти: Бразилия отпадна от Световното заради почивката за вода
ЦСКА с емоционален призив преди битката с Карабах
Мариана Аршева: „Модата е емоция, вдъхновение и начин да покажеш своята индивидуалност“
Bulgaria Air си партнира с WorldTicket by GO7, за да разшири глобалната си дистрибуция
Преоткриване на себе си без да започвате напълно отначало
Как завистта ни вреди
Какво се прави на Богородични заговезни
Италиански кекс Ciambella с вкус на тирамису - пухкав и ароматен
В УМБАЛ „Медика Русе“ извършиха първите три роботизирани операции
Как мутациите в гените ZP1-ZP4 възпрепятстват оплождането?
Защо не бива да ядем много кайсиеви ядки?
Менструалният цикъл променя ли сексуалното желание?
Безплатна психологическа подкрепа предлага Младежкият център в София
МЗ рестартира проекта за Национална детска болница
Варненски квартал вече има Алея на рока (СНИМКИ)
Какво ще бъде времето в петък?
Парламентът обсъжда на второ четене промените в Изборния кодекс
Експерт: Необходим е цялостен преглед на Изборния кодекс
Глобиха сериозно Черно море и Спартак след дербито
НСИ: Бизнес климатът се подобрява през юли