Забраняването на вноса на някои украински стоки не беше много логично. Когато се вземат такива решения, нещата трябва да се претеглят внимателно. Това заяви пред БНР проф. Христо Даскалов - депутат от ПП-ДБ и бивш директор на БАБХ.
По думите му забраната у нас е дошла като следствие на решението на други страни.
"Имаме над 60 000 регистрирани земеделски производители. Това решение облагодетелства стотина от тях, останалите търпят негативите. Сега стои въпросът каква ще е цената на произвеждания фураж. Ако сега цената на фуража, който кравите ще изяждат, се повиши, смятате ли, че цената на кашкавала ще пада или ще тръгне нагоре? Цената на фуража е 75% от себестойността например на млякото, месото, яйцата. Когато вземаме такива решения, трябва да знаем какво идва след това. Ако целта беше да облагодетелстваме една група от стотина производители и търговци на житни култури, от другата страна стои животновъдството, за което ние вече се вайкаме колко години".
Проф. Даскалов припомни думите на икономисти, които твърдят, че целта е поне за месец-два да се вдигнат цените и да се направят допълнителни печалби. Според него обаче това няма да реши въпроса:
Хората сега търсят жито на цена 46-48 стотинки, а предлагането е над 60 стотинки, подчерта той и заяви, че тази голяма ножица трябва да се затвори.
"Министерството обеща да следи дали цените няма да хвръкнат нагоре. Ако това се случи, веднага тези ограничителни мерки ще бъдат махнати", каза Даскалов.
"ЕС трябва да помогне на Украйна в тежката й битка. От друга страна ние сме разположени в Източна Европа. Тези потоци от храни, които идват от Украйна, ще минават през нас. За нас е важно да имаме добър контрол, трафикът на украинско жито да минава, така че да достига до крайна дестинация - други страни. Това зависи от българската държава. Тя има какво да направи, така че да не се стига до нелоялна конкуренция между украинското жито и нашето. От друга страна, стои отговотността и на нашите производители, да не поставят на колене животновъдството в България. Тогава ние ще го усетим в нашите магазини. Накрая потребителите плащат сметката", допълни той.

Кадър на деня за 8 ноември
Китай подновява доставките на чипове на Nexperia в Европа
Инвестициите в подводни кабели по света процъфтяват
Инвеститорите може и да подценяват инфлацията, предупреждава Deutsche Bank
Възможно ли е БЕХ да купи рафинерията на "Лукойл"?
Westinghouse ще доставя ядрено гориво на Унгария
При война в Гърция: За 4 от всеки 5 души няма място в бомбоубежищата
Хороскопът за 9 ноември носи печалби и успехи за някои зодии
Катастрофа между трамваи и бус пред Централна гара в София (+СНИМКИ)
Времето в неделя: Облаци, дъжд и сняг
Фактите говорят! ЦСКА – властелинът на вечното дерби!
Челси разби „вълците“ и изскочи втори във Висшата лига
Послание към конкурентите: ЦСКА отново е тук!
Браво! Йоана Илиева грабна бронз на Световната купа в Алжир
Край на драмата! Джокович с окончателно решение за финалите в Торино
Лудогорец и ЦСКА 1948 ще се възползват от загубата на Левски във Вечното дерби
Какво да хапвате за здраво сърце, бъбреци и кожа?
Стек хапки с чесново масло и зелен фасул
Поверия за Свети Мина
Срещи след развод – как да преоткрием любовта
Нумерологична прогноза за 9 ноември
Таро карта за 9 ноември, неделя
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Хороскоп: Кои четири зодии ще започнат успешно седмицата?
Времето във Варна днес: Значителна облачност с дъжд
Иновация: Испания откри как да намали катастрофите
Парк-музей "Владислав Варненчик" отбелязва 581 години от Битката при Варна
Добрата новина: Откриха Стефани
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя