Президентът Румен Радев ще награди изявени пилоти и ще участва в честването на Международния ден на авиацията и космонавтиката на 12 април, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Румен Радев ще удостои с Почетния знак на президента изявени военни пилоти от 16:00 часа в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 по повод Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Сред удостоените ще бъде генерал-лейтенант (о.з.) Стефан Попов, който в периода 1997-2002 г. е началник на Главния щаб на Военновъздушните сили, а пилотската си кариера завършва с пролетени 2500 часа на седем типа самолети – от Як-11 до МиГ-29.
Отличието ще бъде връчено и на генерал-майор (о.з.) Евгени Манев, който в периода 2003-2008 г. е началник на Военна академия „Г. С. Раковски“, а като пилот има пролетени повече от 3000 часа, основно на изтребителите МиГ-21 и МиГ-29.
Заместник-председателят на Българската авиационна асоциация подполковник (о.з.) Динко Динков също ще бъде сред отличените. След 14 години в изтребителната авиация с пролетени повече от 1900 часа, той преминава в гражданската авиация, където пролетява още 21 000 часа.
Почетният знак на президента ще бъде връчен и на подполковник (о.з.) Петър Кръстев, който през годините заема летателни и инструкторски длъжности на военни летища, където лети на изтребителите МиГ-17, МиГ-21 и МиГ-23, а по-късно преминава в гражданската авиация, като завършва летателната си кариера с пролетени общо 13 000 часа.
Държавният глава ще приветства гостите на събитието в Централния военен клуб по повод честването на Международния ден на авиацията и космонавтиката и 45-годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов от 18:00 часа. Събитието е организирано от Военновъздушните сили, Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките (БАН) и Фондация „Български ВВС“.
На 10 април тази година се навършиха 45 години от полета на първия български космонавт - подполк. Георги Иванов, с командир съветският космонавт Николай Рукавишников на борда на кораба „Союз-33“. Корабът е изстрелян от космодрума Байконур (дн. в Казахстан) на 10 април 1979 г. Двамата прекарват в Космоса 1 ден, 23 часа и 1 минута. На 12 април 1979 г. при изключително сложна обстановка корабът се завръща, след като извършва 31 пълни обиколки около Земята.
(БТА)

AI компанията Databricks набра 5 млрд. долара финансиране
Бизнесът трябва да адаптира етикети и производство при повторна употреба на опаковки
Охлаждането на инфлацията в САЩ изведе S&P 500 на рекордно високо ниво
Кадър на деня за 13 август
От септември осигурените лица ще избират подфонд от универсалния си фонд
Унгария започна изграждането на дънна преграда в Дунав
Рецепта за варено жито за Голяма Богородица
Рецепта за закуска с кисело мляко и протеин
"Армейците" загубиха с 1:3, но продължават напред след победата с 3:0 в първия мач
Швеция свали възрастта за наказателна отговорност на 14 години
Москва отхвърли критиките на Япония за Курилските острови
Късна емисия
Забравен нападател се надява да получи шанс в Челси
Ясно е какво мислят шефовете на "Олд Трафорд" за Бруно
Янев призна: Имахме късмет да отстраним два много силни отбора
Сенси: Приоритет е да се преборим да бъдем част от Лига Европа
ЦСКА мина през ада срещу Макаби, но се докопа до плейоф в Лига Европа
ЦСКА - Макаби Тел Авив 1:3
Таро карта за 14 август, петък - Кралица на жезлите
Дневен хороскоп за 14 август, петък
Навици, които спестяват часове всяка седмица
Венера е във Везни: 5 зодии с повече щастие и късмет до 10 септември 2026
Трапезата за Голяма Богородица
Пай с праскови за Голяма Богородица
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Транзиторна глобална амнезия – внезапната загуба на памет, която отминава за часове
АПАЗ: Закриването на Съвета по цени крие риск от забавен достъп до нови терапии
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория