Проф. д-р Иво Петров е кардиолог, визионер, общественик, спасител на сърца, мечтател. Той е двигател на иновациите в медицината не само у нас, но и в световен мащаб.
"Често казвам, че ние сме работници. Работим в посока на това да помагаме на хората да живеят по-добре, по-дълго. Младите остават и биха оставали, ако имаше възможност за развитието на тази вдъхновяваща професия. Има много пунктове, по които България навакса, включително и в областта на медицината, но има и много да догонваме", каза кардиологът в съботното издание на "България сутрин".
Залогът в медицината в световен мащаб е много голям поради застаряващото население, което умножава заболяванията, изтъкна проф. Петров.
"Нашата специалност се развива бързо. Има много методики, които напредват толкова бързо, че ако няма специален интерес и усилие от страна на държавата, вдъхновението е попарено и колегите отиват там, където имат възможност за развитие. Има светлина в бъдещето", смята кардиологът, който посъветва младите да продължат развитието си у нас.
Липсата на лекари в България е породена от неправилното и дебалансирано финансиране, посочи проф. Иво Петров пред Bulgaria ON AIR.
"Включително от институции, които наричат себе си болници, но не са. Те са изпразнени от съдържание. Дали да остана в професията не е стояло пред мен като дилема. На много колеги не им се получи, смениха професията. Моето обръщение към политиците е, че няма българин, който да не си е мислил да напусне страната си. Колкото повече се развиват индивидите, толкова повече ще се развива държавата", категоричен е специалистът.
Технологиите помагат на медицината
"Ентусиазиран съм от технологиите. Те умножават многократно нашите възможности - в области като образна диагностика, извличане на достоверни данни, по-бързо разпознаване на генома, без тях е невъзможно. Изкуственият интелект се развива бързо. Оказва се, че в огромна част от случаите машините вземат по-точни данни и често намекват за правилни потенциални решения. Ние сме стъпка назад все още. Можем да се поучим от грешките на другите. На нивото на медицината такива грешки могат да бъдат фатални. Трябва да има граници", коментира още проф. Петров.
По думите му доверието на пациентите все още е в полза на лекаря, а не в полза на машината.
"Една голяма част от лечебния процес е доверието. Трябва да убедим пациента, че ние управляваме изкуствения интелект и ние искаме той да помогне в нашата връзка и резултат. Има много случаи на агресия срещу лекари. В това донякъде има значение и държавата. Пациентът трябва да има отговорности. Когато има агресия от страна на гражданин към лекар, би трябвало да има специални клаузи, които да правят наказанието по-строго", на мнение е проф. Петров.
Гледайте целия разговор във видеото.

SpaceX може да подаде проспект за IPO още тази седмица
Петролът поевтинява, докато САЩ засилват опитите за прекратяване на войната в Иран*
Иран отрече твърденията на Тръмп за преговори, САЩ изпращат подкрепления в Близкия изток
Deutsche Bank: Войната в Иран може да създаде петроюана
Русия може да е тествала нови дронове в рекордна атака за денонощието по Украйна
Гюров разпореди проверка в АПИ: Кражбата на пари за ремонти е кражба на животи
Даниил отслужи света литургия в храм "Свето Благовещение" (СНИМКИ)
Кога ще се произнесе КС за България в Съвета за мир на Тръмп
Руски дрон удари комина на електроцентрала в Естония
Благовещение е - задължителни ястия за трапезата на празника
Футболист на ЦСКА ще играе срещу България
Тухел с план как Англия да действа на Мондиал 2026
Интер вади 50 млн. евро за френски национал
На „Колежа“ решиха! Ботев Пд „пенсионира“ Неделев
Веласкес с любопитен ход в Левски
Левски няма да изгони нов при едно голямо условие
Хитовият турски сериал „Игра на съдбата“ тръгва премиерно от 1 април
Любовен хороскоп за април 2026
Какво се прави на Благовещение
Кой празнува на Благовещение
Нумерологична прогноза за 25 март
Таро карта за 25 март, сряда
Спор между Георги Георгиев и Атанас Славов в дебат за съдебната реформа и Сарафов
Рекорден брой участници посреща Варна за Националния детски фолклорен конкурс
Без вода остава един район във Варна днес
Горивата у нас продължават да поскъпват, има спад на потреблението
260 евро ще получи член на СИК в секция извън България, 335 - за председател
Черно море не се затрудни срещу Левски и излезе начело в НБЛ
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция