Статистиката отчита, че страната ни е начело в Европейския съюз по ръст в продажбите на нови автомобили от началото на годината.
"Ако погледнем тези 28% ръст за първите 7 месеца на годината, много сериозна част се дължи на покупки на държавната администрация. Само ако погледнем Министерствата на вътрешните работи и на транспорта, както и Гранична полиция, ще видим, че там има около 1000 автомобила. Ако включим в тази група и няколкото големи ежегодни клиенти, като по-големите компании за автомобили под наем и таксиметровите компании, логично обяснява голяма част от този на пръв поглед изглеждащ впечатляващ ръст", коментира автомобилният експерт Калоян Желев в ефира на "България сутрин".
Той отбеляза, че в България се наблюдават промени в предпочитанията на потребителите. Расте интересът към бензиновите и хибридните автомобили, докато търсенето на дизелови коли намалява. Продаваемостта на електромобили остава ниска, въпреки че тенденцията в Европейския съюз е насочена към увеличаване на електрическите превозни средства. Българският пазар следва тази тенденция със закъснение, но динамиката е положителна.
Желев коментира, че няма конкретни причини за настоящия спад в продажбите на електромобили, но посочи, че общото отношение към електрическите превозни средства в България все още е в процес на развитие.
"Китай е автомобилната дестинация на деня, модата на деня, но това все още е станало в България. Делът на китайските марки на българския автомобилен пазар е все още изключително нисък. Истината е, че динамиката е възходяща. Присъствието им тук расте и ще нараства", каза още автомобилният експерт пред Bulgaria ON AIR.

Защо конфликтът в Близкия изток може да се отрази негативно на икономиката на САЩ
Исландия ще проведе референдум за възобновяване на преговорите за ЕС на 29 август
Wizz Air получи регулаторно одобрение за полети между Великобритания и САЩ
Израелските акции и валута са във възход въпреки войната
София получи над 8 млн. евро забавено финансиране от държавния бюджет
ЕК скастри Володимир Зеленски за коментарите му срещу Виктор Орбан
Късна емисия
Ежедневни навици за повече енергия и по-добър живот
Стив Уиткоф: Под ръководството на Тръмп постигаме реални резултати за мир в Украйна
Рецепта от тефтера на баба: Омлет с шунка и кашкавал
Лудогорец ще продължи да съществува и без Кирил Домусчиев
Бунт на "Герена": Трагедия! Дон Хулио е умрял от страх!
Промени в ЦСКА, "Кошмара" е замесен
Кокала захапа Веласкес: Проблемът на Левски беше на пейката
Левски с важна новина след боя от Лудогорец
Чистката продължава: ЦСКА бие шута на национал на България
Дневен хороскоп за 7 март, събота
Празнични рецепти за 8 март
Билети за представления през март, април и май в Театър „София“ с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
Българският европрокурор подаде сигнал за натиск и заплахи
Варна отбелязва Международния ден в памет на служителите на реда, загинали при изпълнение на служебния си дълг
Ограничават движението в центъра на Варна в неделя
Във Варна бе изтеглен жребият за Европейското първенство по художествена гимнастика
Чартър на “България Еър” прибира туристите на два оператора от Дубай
Славия разгроми Спартак Варна с 4:0
Астрофизици разкриха защо екваторът на Слънцето се върти по-бързо от полюсите
Казахстан си постави амбициозна цел, за да върне тигрите в историческите им земи
Учени „опитомиха“ мълния в лабораторни условия
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4