Много е важно, че точно в тежки моменти, се вижда съпричастността на България към съседите си. Огромен проблем за управляващите в Скопие е европейската интеграция. Те забавиха процеса. Северна Македония и Албания бяха разделени. Тирана започна преговорния процес, а това, което се случи в Скопие – там може да се търси външнополитически провал”, каза в предаването „Офанзива” председателят на Комисията по европейските въпроси в Народното събрание от „Има такъв народ” Димитър Гърдев.
По думите му гражданите на Северна Македония категорично искали членство в ЕС, а управляващият елит го забавял без никакви истински аргументи. Той подчерта, че в момента Скопие може да получава средства от фондове на ЕС, но ги отхвърля с лека ръка.
Той коментира и неуспешният вот на недоверие, иницииран от „Възраждане” за провел във външната политика на страната.
„Самият вот на недовери беше доста пространен, не беше категоризиран. Външната политика на България е определена от организациите, в които участваме – ООН, ЕС, НАТО. По тази тема обществото има консенсус”, подчерта Гърдев.
По думите му ИТН ясно са изразявали желанието си по важните теми да се провеждат референдуми. Той подчерта, че партията е против напускането на ЕС. Гърдев постави въпрос какво ще се случи, ако напуснем ЕС. Той даде пример, че 2,5 милиона българи работят в Съюза.
„Няма алтернатива на Европейския съюз. В БРИКС няма фондове, няма пари”, категоричен беше той.
Гърдев подчерта, че откакто има правителство, постоянно има протести и в момента няма опасност да бъде ограничено правото им.
„Нас не ни притесняват бъдещите вотове на недоверие на „Възраждане” и ПП-ДБ. Един вот след конвергентния доклад ще спомогне ли за влизането на България в еврозоната?”, попита той.
По думите му това, което сплотява коалицията е желанието България да излезе от кризата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Разчитаме, че визията ни за България ще бъде подкрепена от всички, които вярват, че тя води към просперитет”, заяви той.

AI компанията Databricks набра 5 млрд. долара финансиране
Бизнесът трябва да адаптира етикети и производство при повторна употреба на опаковки
Охлаждането на инфлацията в САЩ изведе S&P 500 на рекордно високо ниво
Кадър на деня за 13 август
От септември осигурените лица ще избират подфонд от универсалния си фонд
Унгария започна изграждането на дънна преграда в Дунав
Църковен празник на 14 август и защо денят е благоприятен за сватовство
Хороскоп за 14 август 2026 г.: Някои зодии трябва особено да внимават днес
6 храни, които причиняват подуване и газове
Рецепта за варено жито за Голяма Богородица
Рецепта за закуска с кисело мляко и протеин
"Армейците" загубиха с 1:3, но продължават напред след победата с 3:0 в първия мач
Спортът по телевизията днес, 14 август
Мачовете по телевизията днес, 14 август
Забравен нападател се надява да получи шанс в Челси
Ясно е какво мислят шефовете на "Олд Трафорд" за Бруно
Янев призна: Имахме късмет да отстраним два много силни отбора
Сенси: Приоритет е да се преборим да бъдем част от Лига Европа
„Не разравяй пръстта“ от Дженифър Макмеън
Нумерологична прогноза за 14 август
Сьомга със зеленчуци на фурна
Какво значи името Мария
Таро карта за 14 август, петък - Кралица на жезлите
Дневен хороскоп за 14 август, петък
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Транзиторна глобална амнезия – внезапната загуба на памет, която отминава за часове
АПАЗ: Закриването на Съвета по цени крие риск от забавен достъп до нови терапии
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория