Въвеждане на подоходен тест при отпускането на социални помощи предлага Министерството на труда и социалната политика.
Промените в Закона за социалното подпомагане и Закона за интеграция на хората с увреждания ще бъдат обсъдени от Националния съвет за тристранно сътрудничество и внесени за гласуване в парламента, съобщи зам.-министърът на труда Христина Митрева.
По думите й заради трудностите, пред които е изправен държавният бюджет за 2010 година, правителството е гласувало намаляването на еднократната помощ за майки на близнаци и премахването на еднократната помощ за майки студентки.
Подоходният критерий ще важи за социалните помощи, отпускани по Закона за социалното подпомагане и за месечните добавки за социална интеграция, които получават хората с увреждания.
"Целта е помощите да отидат наистина при хората, които се нуждаят от тях и които са истинските целеви групи", обясни заместник-министърът пред Дарик радио.
"По-добре е помощта да е по-голяма по размер и да се дава на хората, които са правоимащи, защото се нуждаят, отколкото да се дават малки по размер помощи, но и на хора, които нямат нужда от тях или не са целеви групи по Закона за социалното подпомагане", допълни тя.
По думите на Митрева всички държави в Европейския съюз прилагат подоходен и имуществен тест при отпускане на социални помощи.
"Заради трудностите, пред които е изправен държавният бюджет за 2010 година, правителството е гласувало намаляването на еднократната помощ за майки на близнаци и премахването на еднократната помощ за майки студентки", обясни заместник социалният министър.
През 2009 година майките на близнаци получаваха еднократно по 1200 лева, а майките студентки – по 2880 лева.
През 2010 година майките на близнаци ще получават 600 лева, а студентките няма да имат право на еднократната помощ.
Припомняме ви, че през февруари тази година парламентът гласува майките на близнаци и майките студентки редовно обучение да получават допълнителна помощ за децата си.
За всеки от близнаците предвидената допълнителна помощ беше 100 лв. месечно. Майката обаче получаваше накуп полагащата се сума за първата година на детето.
Т.е. наведнъж тя вземаше 2400 лв, ако има близнаци, и 3600 лв. – при тризнаци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
КФН: Гаранционният фонд не покрива доброволните застраховки към „ДаллБогг: Живот и Здраве“
Повечето азиатски индекси приключиха борсовата сесия със спадове
Премиерът: Слагаме край на предоставянето на въоръжение от Българската армия за Украйна
Богомил Манчев: През 2052 г. България трябва да има четири работещи ядрени блока
Производствените цени в Япония отново скачат заради високите енергийни разходи
Нараства разликата между инфлацията при производителите и потребителите в Китай
След катастрофата на "Челопешко шосе": Искат легални писти за гонки и повече превенция
Сериозен недостиг: Над 400 лекарства липсват в аптеките в България
Анализатори: Оставката на Георги Кандев може да е политически ход
Омбудсманът сезира МОН заради проблеми с матурите на учениците
Радев за въоръжението за Украйна: Дали сме достатъчно, търпим социално-икономически щети
Откриха разчленен труп на сърна в двора на мъж край Сандански
Босът на Локо София потвърди за Любо Пенев
Селекционерът на Мексико води психологическа кампания
Вратарят на Локо Пловдив е пред трансфер
Левски вдигна нивото и зачеркна тунизийски халф
Блъфира ли? Тухел вече отписа Англия на Мондиал 2026
Левски чака до дни отговор от италианци за национал
Маги Джанаварова и нейната „Лудост“
„Романтично – Една нощ в латино“ събира Орлин Горанов и Еделина Кънева на сцената на Зала 1 на НДК
Италиански десерт със сини сливи и ром Prugne al Rum
2 плода, които подобряват сърдечното здраве при преддиабет
13 маникюра в екзотични цветове: За ярко и красиво лято (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 10 юни
Радев потвърди: Спираме военнта помощ за Украйна
Собственици: Всички атракциони в България ще спрат да работят от 2 октомври
На 10 и 11 юни променят движението в участък на "Хемус" в платното за Варна
Статистиката показва, че българите, които се завръщат у нас, са повече от заминаващите
Бански костюми, пощенски картички и снимки: Изложба разкрива курортното минало на Варна
Няколко района във Варна останаха без вода заради аварии
НАСА обяви екипажа на „Артемида III“: Четирима астронавти, сред които и първият европеец
Учени предлагат необичайна защита от слънчевите бури
На 9 юни 1985 г. спускаемият апарат „Вега-1“ се отделя за историческа мисия
Първият чех ще лети до МКС през 2027 г.
Обновиха правилата: Ето как светът трябва научи, ако бъде открит извънземен разум
Изненадва ли НАСА с имената в екипажа на мисията „Артемида III“