Украинският президент Володимир Зеленски отправи апел към британските депутати да направят повече, за да помогнат на страната му да се бори срещу Русия и да накажат, по думите му тази "терористична страна", предаде Ройтерс. Той заяви, че Украйна ще продължи да се бори, независимо от цената.
В своето обръщение към британския парламент той беше посрещнат с овации и ставане на крака от претъпканата зала. Зеленски описа руската инвазия ден по ден, изброи използваните оръжия и убитите цивилни и описа липсата на храна и вода, от която страдат много хора.
Облечен в маслиненозелена тениска, той благодари на премиера Борис Джонсън, който се опитва да поеме лидерска роля в подкрепата за Украйна срещу Русия, за помощта, която вече е предоставил, но заяви, че Великобритания и другите западни страни трябва да направят повече.Той призова за още международни санкции срещу Москва, зона, забранена за полети над Украйна и Западът да обяви Русия за "терористична държава".
"Въпросът за нас сега е да бъдеш или да не бъдеш. . . Мога да ви дам категоричен отговор: определено да бъдеш", каза Зеленски пред депутатите по видеовръзка чрез преводач, цитирайки пиесата "Хамлет" на Уилям Шекспир.
"Няма да се предадем и няма да загубим. Ще се борим до края по море и въздух, ще продължим да се борим за земята си, независимо от цената. Ще се бием в горите, в полята, по бреговете, на улиците", каза той, припомняйки реч на британския премиер по време на Втората световна война Уинстън Чърчил.
Джонсън, който се опитва да поеме централна роля в международния отговор на руската инвазия, каза, че Великобритания ще продължи да снабдява Украйна с оръжия и да "затяга икономическото менгеме" около руския президент Владимир Путин. Той заяви, че Великобритания ще спре вноса на руски петрол - ход, който според негов икономически министър ще бъде постепенно въведен до края на годината, за да бъдат сведени до минимум на прекъсванията на доставките.
"Ще използваме всички възможни методи: дипломатически, хуманитарни и икономически. . . докато Владимир Путин не се провали в това катастрофално начинание и Украйна отново стане свободна", каза Джонсън, след което беше бурно аплодиран от депутатите.
Зеленски описа войната пред британските законодатели като нещо, което Украйна не е започнала или поискала, но което страната му трябва да доведе до край. "Не искаме да изгубим това, което е наше, нашата страна Украйна", каза той.
/БТА/

Какви професии ще се изучават в следващите години
Финансов експерт: Предложените мерки срещу инфлацията са против пазарните принципи
Wall Street изпрати най-лошата си сесия от седмици след глобални разпродажби
Кадър на деня за 15 май
Руски съд нареди на Euroclear да върне замразените активи на централната банка на Русия
Росен Георгиев: Навлизането на AI налага нов баланс в подбора на IT кадри
Хороскоп за 16 май: Добро финансово състояние и внимание към здравето за зодиите
Времето в събота: Топло, ветровито и с опасност от бури
Църковен празник на 16 май - традиции, обичаи и народни вярвания за късмет и благополучие
Христо Янев се отказва, взе важно решение за ЦСКА
Левски - ЦСКА
Челси - Манчестър Сити
Спортът по телевизията днес, 16 май
Мачовете по телевизията днес, 16 май
ЦСКА е най-големият гранд на България
Нумерологична прогноза за 16 май
5 трика, които премахват мазните петна от мебелите
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Бързи пухкави питки със сирене
Дневен хороскоп за 16 май, събота
Виц на деня - 16 май
Днес се очакват порои и гръмотевици в половин България
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци
Мисията Blue Ghost 4 на Firefly премина ключов етап в проектирането си