Руските сили са били оборудвани с маски срещу химическа атака, което засилва подозренията, че Москва се кани да използва химическо оръжие, съобщава „Дейли Мейл“.
Украинските сили са иззели газови маски от руските войски след предупрежденията на Запада, че Владимир Путин може да използва химическо оръжие при нахлуването си. Министерството на отбраната сподели снимки на заловеното оборудване, което включва и каски от епохата на Втората световна война и шапка ушанка, показващи окаяното състояние на разнебитената армия на Путин.
Министерството заяви в Twitter: "Втората армия в света е мит“.
Западните и украинските лидери отправиха страховити предупреждения, че Путин се готви да използва химическо оръжие, а маските, раздадени на руските войски, подсказват, че атаката е вероятна.
Володимир Зеленски заяви вчера, че заплахата руските сили да използват химически оръжия е "много реална", докато инвазията навлиза в третата си седмица. В снощното си телевизионно обръщение към нацията президентът се обърна саркастично към руските войски и попита къде планират да разположат оръжията.
"Къде ще нанасяте удари с химически оръжия?", попита той. "В родилния дом в Мариупол? В църквата в Харков? В детската болница в Охмадит? Или в нашите лаборатории, които съществуват още от съветско време и работят с обикновени, а не с военни технологии?“
Борис Джонсън и бившият ръководител на руските операции на MI6 Кристофър Стийл повториха опасенията на Зеленски, че Русия скоро може да разположи химически оръжия на фона на бавния напредък на място. Министър-председателят заяви в предаването "Интервюта" на Бет Ръгби по Sky News: "Това, което чувате за химическите оръжия, е направо от техния наръчник. Те започват да твърдят, че има химически оръжия, които са били съхранявани от техните противници или от американците, когато самите те смятат да използват химически оръжия, както се опасявам, че може да се случи. Те имат готовност да използват нещо като маскировка. Видяхте го в Сирия. Видяхте го дори в Обединеното кралство“ (визирайки химическата атака срещу Сергей Скрипал).
Запитан дали очаква, че Русия ще използва химическо оръжие, премиерът отговори: "Просто отбелязвам, че те вече правят точно това - разпространяват фалшива история. Страхувам се, че това е едно цинично, варварско правителство“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Меркурий в тригон с Юпитер: Вселената изпраща вдъхновение на 4 зодии
Елдата: Безглутенова суперхрана с много ползи за здравето
Червено вино, бира или водка - какво наистина вреди на тялото
Късна емисия
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Спортът по телевизията днес, 3 април
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Джон Хигинс пак обърна Марк Селби от 5-8 до 10-8
Новият бос на Тотнъм: Ще водя отбора и през следващия сезон
Феновете на ПАО си тръгнаха разочаровани от София
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия