Рейтингът на одобрение на президента Володимир Зеленски в Украйна остава близо до рекордните върхове, установени малко след началото на пълномащабното нахлуване на Русия в страната през февруари 2022 г., показват нови данни от Gallup.
Анкетираните са интервюирани през юли и август, а данните бяха публикувани в понеделник. Година и половина след началото на войната повече от осем от всеки 10 украинци (81%) казват, че одобряват своя лидер Зеленски, показва проучването.
Преди войната президентските избори в Украйна бяха насрочени за март 2024 г., но конституцията на страната гласи, че те не могат да се проведат, докато не бъде отменено обявяването на военно положение, което е малко вероятно да се случи в близко бъдеще.
Военното положение в Украйна, което трябва да се удължава на всеки 90 дни, следва да изтече на 15 ноември.
Последният резултат от Gallup остава близо до рекордно висок рейтинг на одобрение от 84 процента от септември 2022 г., месеци след началото на войната. Социологическата компания не посочва колко хора са били анкетирани, но каза, че подкрепата за Зеленски остава силна "във всички демографски групи, географски региони и групи с доходи".
Зеленски каза пред BBC през юни, че президентските избори в Украйна няма да се проведат, докато войната все още продължава.
"Съгласно (украинското) законодателство изборите трябва да се проведат в мирно време, когато няма военни действия", каза президентът, запитан дали президентските избори ще се проведат през 2024 г.
През септември първата дама на Украйна Олена Зеленска каза по време на участие в предаването Face the Nation на CBS, че не е сигурна дали съпругът й ще се кандидатира за преизбиране.
"Е, знаете ли, това беше много труден въпрос за мен. Дори когато той се кандидатира за първи път, не го одобрих напълно", каза Зеленска на модератора Маргарет Бренън. "Но ако се кандидатира пак, ако се кандидатира за втори път, ако прецени, че трябва, добре, имаме опит, били сме там. Не е толкова страшно, колкото беше първия път. Ще зависи също така дали нашето общество ще има нужда от него като президент. Ако той почувства, че украинското общество вече не го желае, вероятно няма да се кандидатира", каза тя. "Но аз ще го подкрепя каквото и решение да вземе."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Собственикът на "Северен поток" няма да получи застраховка заради взривовете
„Грийн Иновейшън“ и Stargate Hydrogen са подписали рамково споразумение за съвместни проекти
БРАИТ: С бюджет 2026 България изпраща лош сигнал на инвеститорите
Паническите разпродажби на Московската фондова борса продължават
"Булгаргаз" и Botas замразяват договора си за 15 месеца
Европейските пазари са в отстъпление след достигането на нов рекорд
Лесна рецепта за пилешки дробчета с ориз и тиквичка
Къде точно спира нощният автобус по линия N1 в посока "Младост"?
Тайната на дълголетието: Влиянието на оптимизма и лошото настроение
Късна емисия
Поколението Z иска гъвкавост, не офис: Всеки трети търси допълнителен доход
България излиза със 70 състезатели в Световна купа „Варна“ 2026
След расистките обиди: Мбапе изригна срещу парагвайска сенаторка
Епична битка! Британец уби мечтата на Гришо в исторически мач на „Уимбълдън“
НА ЖИВО: Португалия – Испания 0:0
Кошмарен инцидент! Дафовска оцеля в катастрофа
Жалко! Наш талант отпадна на двойки от „Уимбълдън“
Лилиум – как да я отглеждаме и да расте красиво
Таро карта за 7 юли, вторник
Здравословен чиа пудинг с тъмен шоколад
Юли обръща плановете на някои зодии: Ето кой ще спечели най-много
Дневен хороскоп за 7 юли, вторник
Мощният портал на 7/7 отключва късмета за 3 зодии
Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Черно море представя отбора за новия сезон в събота
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша