Рейтингът на доверие към президента Володимир Зеленски се е увеличил от 69% през март до 74% през първата половина на май, докато 22% от анкетираните украинци са заявили, че не вярват на украинския лидер, според анкета, публикувана от Киевския международен институт по социология (KIIS) на 14 май.
Това е най-високият рейтинг на доверие към Зеленски, регистриран от KIIS от декември 2023 г., когато той се ползваше с доверието на 77% от анкетираните. Институтът проведе анкетата, докато украинският лидер се готви за евентуална среща с руския президент Владимир Путин на 15 май в Турция за мирни преговори.
В сравнение с анкетата от март, нивото на доверие към президента се е увеличило с 5%, докато нивото на недоверие е намаляло от 28% на 22%. Балансът доверие-недоверие е +52%. Изследователите също така отбелязаха, че Зеленски се ползва с доверие във всички региони на Украйна.
Анкетата е проведена от 2 до 12 май сред 1010 граждани над 18 години, живеещи в териториите, контролирани от Украйна.
Русия покани Украйна на директни преговори в Истанбул, след като отхвърли призивите за 30-дневно безусловно прекратяване на огъня, подкрепено от Европа, Украйна и Съединените щати. Зеленски прие поканата и заяви, че е готов да се срещне лично с Путин в Турция на 15 май. Но Кремъл не е потвърдил участието на Путин, като само заяви, че Русия ще изпрати делегация.
Срещата между Зеленски и Путин, ако се състои, може да сигнализира за пробив в застоялите дипломатически усилия за прекратяване на пълномащабното нахлуване на Русия. Последната и единствена среща лице в лице между Зеленски и Путин се състоя през декември 2019 г. в Париж в рамките на Нормандския формат. След пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г. не е имало директни срещи между двамата.
По-голямата част от украинците, 71%, не подкрепят провеждането на избори преди пълноценно мирно споразумение, дори в случай на прекратяване на огъня и гаранции за сигурност, според друга анкета на KIIS.
Според проучването повечето от анкетираните смятат, че изборите трябва да се проведат само след мирно споразумение и пълен край на войната. Около 25% от украинците казват, че изборите трябва да се проведат още след потенциално прекратяване на огъня или дори веднага. Тази цифра се е увеличила с 6% от март 2025 г. насам.
Междувременно броят на анкетираните, които смятат, че изборите трябва да се проведат само след като войната е напълно приключила, е намалял от 78% на 71%.
По-голямата част от анкетираните във всички украински региони се обявиха против провеждането на избори преди мирно споразумение, въпреки че в западните региони има най-голям брой противници. Анкетата е проведена между 2 и 12 май сред 1010 граждани над 18 години, живеещи в териториите, контролирани от Украйна.
Руската пропаганда широко използва въпроса за изборите в Украйна, за да дискредитира украинското ръководство. Москва твърди, че Зеленски вече не е легитимен президент, тъй като първият му мандат първоначално е трябвало да приключи на 20 май 2024 г.
Пълномащабното нахлуване на Русия и последвалото обявяване на военно положение в Украйна означават, че провеждането на избори е невъзможно и мандатът на Зеленски е удължен, нещо, което според конституционните юристи е разрешено съгласно украинското законодателство.
На 25 февруари украинският парламент, Върховната рада, прие резолюция за провеждане на избори, след като в страната бъде „осигурен всеобхватен, справедлив и устойчив мир“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как Черна гора може да усложни и без това напрегнатите преговори за бюджета на ЕС
Shein разкрива в проектопроспекта си, че американските мита оказват натиск на печалбата
Формула 1 се връща в Малайзия заради войната в Близкия изток
Историята показва, че разпознаването на пазарните балони е почти невъзможно
Цените на какаото намаляват, но шоколадът ще остане скъп
Орчел от UniCredit вижда възможност за споразумение за поглъщането на Commerzbank
4 зодии привличат значително изобилие и късмет на 27 юли
Рецепта за шоколадова торта с огледална глазура
"Спартак" (Вн) спечели дербито срещу "Черно море" с 3:0
Малък самолет се вряза в жилище в Германия и уби двама души
Централна емисия
Спартак Вн триумфира в дерби №100 на Варна
Нова звезда на Милан вдигна сватба
Супер Дибала изведе Рома до нова победа в контрола
ПСЖ сложи космическа цена на Баркола
С два гола на Диуф в добавеното време Интер спечели 2:1
Световен шампион с Испания с тежко обвинение към аржентинците
Дневен хороскоп за 27 юли, понеделник
Седмичен хороскоп за 27 юли - 2 август 2026
Скандинавският интериор – минимализъм и топлина (практични идеи)
Поверия и обичаи за църковния празник на 27 юли
Знаци от вселената, че скоро ще срещнете нова любов
Бърза салата с кисело мляко и краставица
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Продължава издирването на Ивана от Дупница две години след изчезването й
Голямо задръстване близо до Варна заради катастрофа
Радан Кънев с остра атака срещу кабинета на Румен Радев
Арсенал привлича 16-годишен футболист с български корени