Между шест и осем партии е много вероятно да има в следващото Народно събрание, показва национално представително проучване на „Екзакта Рисърч Груп“.
Изследването е проведено в периода от 20 до 25 септември, сред 1050 пълнолетни български граждани в 71 населени места на страната. Работено е със стратифицирана двустепенна извадка с квота по основни социално-демографски признаци. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано „face to face” интервю. Максималната грешка при 50-процентовите дялове е +/- 3%. Изследването е реализирано със средства на „Екзакта Рисърч Груп”.
ГЕРБ-СДС получава 26,4% подкрепа от твърдо решилите да гласуват, а „Продължаваме Промяната“ – 16,8%. На трето място се подрежда ДПС с 12,6%, следвана от „БСП за България“ – с 10,8%. „Възраждане“ се нарежда на пето място с 10,5% гласове, а „Демократична България“ получава 8,0%. „Има такъв народ“ получава 4,5% подкрепа, а „Български възход“ – 4,2%.
Според изследването на „Екзакта Рисърч Груп“ 43% от българите са напълно уверени, че на 2 октомври ще отидат да гласуват. Към 25 септември са посочили, че със сигурност възнамеряват да гласуват около два милиона и четиристотин хиляди избиратели, живеещи на територията на България. Жителите на София и на градовете-областни центрове в по-малка степен възнамеряват да гласуват в сравнение с жителите на малките градове и на селата, показва още проучването.
Известни притеснения от машинното гласуване са заявили, че изпитват 16,8%.
С преференции възнамеряват да гласуват 23%, като това са по-често хора с висше образование, избиратели на „Демократична България“, на ГЕРБ, на „БСП за България“ и на „Възраждане“. Преференциалният вот е предпочитан от избиратели на партии, които са сигурни участници в следващия парламент и пред които не стои въпросът за кого да гласуват, а как да допринесат за това в парламента да попаднат повече хора с качества.
*****
Изследването е проведено в периода от 20 до 25 септември, сред 1050 пълнолетни български граждани в 71 населени места на страната. Работено е със стратифицирана двустепенна извадка с квота по основни социално-демографски признаци. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано „face to face” интервю. Максималната грешка при 50-процентовите дялове е +/- 3%. Изследването е реализирано със средства на „Екзакта Рисърч Груп”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Глобал Метрикс“: Йотова е в най-силна стартова позиция за президентските избори, Гюров е втори
ББА: Задължителни обществени поръчки за онколекарства не гарантират еднакви цени
„Прогресивна България“ подкрепя кандидатурата на Илияна Йотова за президент
Здравноосигурителната вноска за безработни се повишава с близо 3 евро
Тръмп използва автомобилното сърце на САЩ за атака срещу демократите преди междинния вот
Гърция е най-скъпата средиземноморска дестинация за 2026 г.
Ариана Гранде съди хакери заради изтекли неиздадени песни
Рецепта за яйца с гъби и спанак
Жегите се завръщат: Температурите у нас ще достигнат до 43 градуса
МЗ смени четирима членове на Съвета на директорите на "Бул Био"
Радев: "Прогресивна България" ще подкрепи Йотова за президент
Масирани проверки по морето: Инспекцията по труда разкри над 28 000 нарушения
Официално: Защитник преподписа с Гражданите
Бунт в ЦСКА! Феновете избухнаха срещу Вальо Илиев - Юда!
Легенда спря Челси: Призова Дани Уелбек да се завърне в Ман Юнайтед
Фенербахче вече е в Милано с 40 млн. за Рафа Леао
Зрелище! Хеттрик за 9 мин на Педро и 6:4 в дебюта на Алонсо начело на Челси
Байерн сложи край на слуховете: Шамароса Реал Мадрид за Майкъл Олисе
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Маникюри за късмет и пари през август (+Снимки)
10 идеи за спалня в тъмни цветове, които излъчват лукс
5 зодии с много късмет след пълнолунието във Водолей на 29 юли
Любовен хороскоп за август 2026
Протеинова рецепта: Леща и печени зеленчуци
Лятната ваканция и здравето на децата: Защо липсата на режим крие рискове и как да помогнем на детето
Инжекционен контрацептив е свързан с риск от менингиом
Първи форум по медицинска етика у нас организира МУ–Плевен
Защо миенето на ръцете е толкова важно?
Безплатни изследвания за хепатит се провеждат в цялата страна
Допълнителен прием за военни лекари до 31 юли
Пиян съпруг запали жена си след скандал във варненско село
Млада дилърка продължава да търка наровете във Варна
Вдигат здравноосигурителната вноска за безработните
Радев подкрепи Йотова в битката за "Дондуков 2"
Почина мотористката от катастрофата с 3 мотора на бул. „Левски“ във Варна
Природозащитник: ПП-ДБ са подготвяли групата около Калушев за усвояването на средства по ПВУ