Eдва около 10% от новоназначените учители в страната остават трайно в образователната система. Повече от половината напускат още след първата си година в училище. Най-критична е втората година – след нея си тръгват средно 60% от тези, които са се задържали там до този момент. След третата година сменят професията още 56% от новопостъпилите педагози.
Това сочат данните от проучване на Световната банка (СБ) за периода 2014-2018 г., съобщи МОН.
През 2019 г. отпадналите преподаватели след първата година са по-малко - 23%. Това вероятно е резултат от кампанията за привличане на млади хора към учителската професия и повишаването на заплатите в образователната система. Този ефект обаче може да е временен, ако не се вземат допълнителни марки за задържане на специалистите в системата, посочват авторите на изследването.
Естествено, най-многобройна е групата на напускащите педагози поради пенсиониране. На второ място са учителите във възрастовата група 31-40 години. За 2019 г. те са били 18,7% от всички, излезли от училище. Това означава, че системата губи специалисти в най-активната възраст, които имат най-голям потенциал да се развиват и да въвеждат иновативни практики, коментират експертите на Световната банка.По поръчка на Министерството на образованието и науката (МОН) и с финансиране от Европейската комисия банката изготви „Пътна карта на политиките за учители“. Тя беше представена днес на кръгла маса, организирана от СБ и МОН. В центъра на събитието бяха ключовите потребности и политики за развитието на учители в България.
В документа са разписани краткосрочни мерки за квалификация на педагозите спрямо нуждите им и тези на учениците. СБ предлага програма за въвеждане на начинаещи преподаватели в учителската професия. Тя ще се основава на наставничество през първите две години в училище и ще включва различни мерки за тяхната подкрепа. Заложени са също обучения за учителите-наставници, за да бъдат максимално полезни на по-младите си колеги. Целта на друга програма е постоянното повишаване на квалификацията на учителите с цел преподаването да стане по-ефективно. Тук фокусът е поставен върху повишаване на четивната грамотност на учениците.
Дългосрочните мерки, предложени от СБ, включват подобряване на управленския капацитет и преосмисляне на модела за професионално развитие на педагогическите специалисти. Ще бъдат апробирани партньорства между различни училища, в рамките на които учители и директори ще обменят добри практики за обучение и за управление на образователните институции.
От Световната банка препоръчват да се създаде звено за събиране на данни за работната сила в образователната система, както и механизъм за измерване на компетентностите на база на уменията за преподаване по даден предмет, на дигиталните умения, мотивацията, авторитета, ефекта върху ученето на децата и др.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
eBay отхвърли офертата за придобиване от GameStop за почти 56 млрд. долара
Европа трябва да започне да се държи повече като Китай, за да оцелее в хаоса
Унгария има план да е готова за еврото до пет години
Веригата за парфюми Douglas отчете загуба за близо 125 млн. евро
Димитър Калъпов: Мир в Иран може да донесе пазарна корекция
Иран заплаши да обогати уран за ядрено оръжие, ако бъде атакувана отново
Българин загина при катастрофа с мотор в Гърция
"Ненормално високи цени": Поскъпване до 100% при зеленчуци и ръст при основни храни
A1 и OPPO представиха новия Find X9 Ultra на специално събитие
"Любима забележителност в България" – национален детски конкурс на България Ланд и УниКредит Студио вдъхновява младите таланти да открият красотата на страната ни
Силен взрив разтърси Горна Оряховица, евакуирана е детска градина
Пламен Абровски: За да има българска продукция, трябва адекватна цена
ЦСКА с новина за Карлос Насар + ВИДЕО
От Ботев Пловдив с важно съобщение за Тодор Неделев
Трансферен удар: Ливърпул намери заместник на Салах
Легенда се гласи за селекционер на Италия
Безумие! Локо Пловдив получи целия Сектор „А“ за финала
Венци Стефанов отсвири Лудогорец
Седмичен хороскоп за 11 – 17 май: Големи промени за Телците
Как да настроим удобен график на прахосмукачката робот
Как да почистите тиганите и тенджерите? Трикове, които наистина работят
Практикер стартира „Майсторска супер седмица“ с до -50% на хиляди продукти
Високопротеинова и нискокалорична супа с говеждо и зеленчуци
Седмична таро прогноза за 11 – 17 май
Бюджетната комисия в НС прие пакетите от мерки на новата власт
Търсят 8 спасители за 6 неохраняеми плажа във Варненско
Община Белослав сама си чисти боклука, отчита сериозни икономии
Въпреки войната в Ирак: България отчита ръст на туризма спрямо 2025 г.
74 нарушения общо имат двамата шофьори от катастрофата на АМ „Хемус“
Вицепремиерът: Борбата с инфлацията при храните е основен приоритет за правителството
Тектоничен разлом заплашва да разцепи Африка: Учени откриха първите признаци
Слънцето изпрати огнен „поздрав“ към Земята: Задава се магнитна буря
Мястото на Земята с почти извънземен пейзаж
Антарктида е подложена на троен удар от климатични промени
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети