Общо 2374 паралелки в гимназиите са заложени в план-приема за учебната 2024/2025 година. От тях профилираните са 945 (39,80%), а 1429 са професионални (60,19%). Това стана известно на днешното заседание на Отрасловия съвет по образование, който утвърди предложеното от Министерството на образованието и науката (МОН) съотношение.
Заседанието бе открито от служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, съобщиха от ведомството.
Планирани са 130 професионални паралелки в дуална система на обучение, което е с 23 паралелки повече от миналата година. Има и изцяло нови за областите специалности. Например, за София-град това е "Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца". В област Пловдив ще учат "Програмиране на изкуствен интелект", "Театрален грим и перуки", "Ветеринарен лаборант", "Продавач-консултант“, "Цветарство", "Фотография", "Художествена тъкан".
За Варна нови са специалностите "Сценичен костюм" и "Асистент на лекар по дентална медицина", а за Бургас - "Електрообзавеждане на кораби" и "Осигуряване на продуктова информация". "Социална работа с деца и семейства в риск" е нова специалност в област Враца, "Подпомагане на възрастни" - в Благоевград, "Социална работа с деца и възрастни с увреждания и хронични заболявания" - във Видин, и други.
Предстоящите държавни зрелостни изпити и националното външно оценяване също бяха сред темите, които обсъдиха социалните партньори и екипът на МОН. Над 51 000 са подадените заявления за първия държавен зрелостен изпит по български език и литература, който е на 17 май. Традиционно английският език остава най-предпочитаният предмет за втората задължителна матура по профилиращ предмет (с близо 13 000 заявления).
Стана известно също, че на тази сесия - през май-юни, подалите заявления да се явят на изпит, с който да повишат оценката си от матурата, няма да заплащат такса, защото промяната в постановлението на Министерския съвет не би могла да влезе в сила до провеждането им.
Членовете на Отрасловия съвет одобриха и промени в Наредбата за приобщаващо образование, чрез които ще се осигурят технически средства и софтуери за допълваща и алтернативна комуникация, с което се дава възможност използването им от деца и ученици с двигателни проблеми. С тези изменения ще се даде възможност и да се осигурят при необходимост подпомагащи технически средства и софтуери за обучението на деца и ученици със специфични нарушения на способността за учене - с дислексия, дисграфия и дискалкулия.
Според графика на изпитите през настоящата учебна година, публикуван в сайта на МОН, на 19 юни е изпитът по български език и литература от националното външно оценяване в края на седми клас.
На 21 юни е изпитът по математика от националното външно оценяване в края на седми клас.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 приключи сесията с лек ръст преди изтичането на ултиматума на Тръмп към Иран*
Пакистан поиска от Тръмп двуседмично удължаване на ултиматума към Иран
В. Симов: До месец след края на войната при цените на горивата ще има облекчение
Цената на сорта Брент удари рекордните 144 долара за барел на ключовия физически пазар
Жилищният пазар у нас се пренастройва към умерени темпове на ръст
Новият граничен пункт между България и Северна Македония получи одобрение от МОСВ
Велика сряда e - традиции, обичаи и забрани
Времето в сряда: Дъждовно с температури до 20 градуса
Хороскоп за 8 април: Успехи в работата за Овните, Телците и Близнаците
Рецепта от тефтера на баба: Агнешко във фолио на фурна
Кога и защо да спадаме налягането в гумите?
Строителна техника и камиони в Драгалевци: Шум, мръсотия, прахоляк
Спортът по телевизията днес, 8 април
Мачовете по телевизията днес, 8 април
Янис би близо до преминаване в тим от Флорида
Везенков и Дорси наказаха брутално Реал Мадрид
Барселона - Атлетико Мадрид
Позабравен герой зарадва Арсенал! Кай Хаверц шокира Споргинг в края
Нумерологична прогноза за 8 април
Пълнени яйца с гуакамоле
15 подправки препоръчани от нутриционисти и диетолози
Дневен хороскоп за 8 април, сряда
10 рецепти за вкусен козунак за Великден
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Тъжна вест! Почина Мирча Луческу
Черно море победи Славия в Елитната до 17 години
Демонстрираха системата за компютърна обработка на изборните резултати
Курсанти от ВВМУ се обучават на кораб „Св. св. Кирил и Методий“
Белият дом: Само Тръмп знае какво ще предприеме към Иран
Превозвачите и управляващите се разбраха, протести няма да има
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето