IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

БСП и ПП проведоха конструктивен диалог

ГЕРБ има какво да крият, каза Петков след края на срещата

БСП и ПП проведоха конструктивен диалог

Снимка: БГНЕС

ПП-ДБ продължи и днес с консултациите политическите сили в 51-ото Народно събрание, които са дали заявка за подкрепа на декларацията за "санитарния кордон", както и на антикорупционното законодателство.

Днес на масата за разговори се явиха и "БСП-Обединена левица". От страна на левицата присъстваха временните лидери Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, както и Мая Манолова, Румен Петков, Валери Жаблянов и депутати от парламентарната група. От страна ПП-ДБ срещите се водят от Кирил Петков, Асен Василев, Николай Денков, Божидар Божанов, Надежда Йорданова и народни представители.

Асен Василев представи приоритетите на ПП-ДБ. Сред законодателните приоритети на ПП-ДБ са спиране на процедурата по избор на нов главен прокурор и ограничаване на членове на ВСС с изтекъл мандат да стартират такава, приемане на антикорупционните реформи по ПВУ, промени в Изборния кодекс. Асен Василев допълни, че политическите сили, които проведоха срещи с втората политическа сила вчера, са заявили и свои приоритети.

Атанас Зафиров призова ПП-ДБ да дадат повече подробности относно своята визия за бъдещите им действия в рамките на 51-ото Народно събрание. Той добави, че парламентът все още няма ясна формула за това как да бъде избран председател.

Асен Василев отговори, че независимо от това дали има редовно правителство, или не депутатите трябва да положат усилия да приемат приоритетните законопроекти: "Този разговор е дали има програма минимум около, която да се обединим, за да може да отпушим работата на парламента".

Кирил Петков отбеляза, че в два парламента част от приоритетните според ПП-ДБ закони не са успели да бъдат разгледани в пленарна зала. Той допълни, че целта на срещата е да се търси основа за обединение за съвместна работа в следващите три месеца.

От "БСП-Обединена левица" повдигнаха темата за промените в Конституцията. Според тях направените в 49-ия парламент поправки са довели до сегашното положение.

Борислав Гуцанов заяви, че в БСП отдавна са заявили част от приоритетите, написани в декларацията ан ПП-ДБ. Той каза, че от БСП подкрепят искането състав на ВСС с изтекъл мандат да не може да стартира процедура за избор на нов главен прокурор, но ще настояват да бъде възстановени конституционните текстове от преди промените, направени в края на миналата година. Левицата подкрепя антикорупционното законодателство. Те ще настояват за гарантиране на социалните разходи в бюджета за 2025 година.

"БСП-Обединена левица" подкрепят и приемането на законодателството по ПВУ, но ще настояват да се гарантира запазването на въглищните мощности. Те настояват да бъде преразгледана помощта за Украйна, както и за плановете за изграждане на нови мощности в АЕЦ "Козлодуй". От левицата обявиха, че ще настояват за отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия с две години.

Асен Василев отговори, че Планът за възстановяване и устойчивост е бил изготвен от кабинета "Петков", в който министрите на БСП по това време са дали своето съгласие. Той обясни, че ангажиментът, поет от страната ни, не предвижда затваряне на въглищните централи, а намаляване на въглеродните емисии с 40%. Той предложи извършването на допълнителни анализи, които да покажат какво е актуалното състояние на енергийния пазар и дали страната има нужда от постоянното функциониране на централите.

Кирил Петков заяви, че вижда допирни точки между БСП и ПП-ДБ в сферата на антикорупцинното законодателство и социалните плащания. Той подчерта, че по енергийните теми трябва да се създадат работни групи от експерти, които да разискват всяко едно предложение. Петков предложи на левицата да подкрепят жалбата им до КС за повторно преброяване на изборните резултати.

"Последните четири Народни събрание са съучастници в този просрочен режим на регулаторите. Защо не намерихме решение? Има регулатори, които вече са с двоен мандат", заяви Румен Петков.

Асен Василев заяви, че от ПП-ДБ ще изпратя хронограма с конкретните законопроекти, които от втората политическа сила смятат, че трябва да бъдат приети. Той призова от "БСП-Обединена левица" да направят същото, а след това да се проведе последваща дискусия, в която да се направи анализ и оценка на това какво и кога да бъде прието.

След края на срещата съпредседателят на ПП заяви, че с БСП са имали конструктивна среща

"Имахме много конструктивна среща с БСП. Показахме нашите приоритети през декларацията, те споделиха техните приоритети. Разбрахме се две неща - за общи приоритети ще ги разменим и ще ги сложим в планограма, която може да бъде в основа за работата на Народното събрание, както и с другите партии, които дадоха своите приоритети. Събиране на общото и фокусиране на експертно беше решението на днешната среща", поясни той.

Кирил Петков заяви, че първата политическа сила е трябвало да поеме инициативата за срещи. Той каза, че избягването на среща оставя чувството в ПП-ДБ, че "ГЕРБ има какво да крият".

Той отново подчерта, ч е за ПП-ДБ е важно първо да се дискутира законодателната програма, а след това да се обсъжда въпросът за това кой да бъде председател на парламента.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Избори 2024
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата