Обстановката тази нощ в София беше сложна. По данни на БАН снежната покривка в столицата е 25 сантиметра, 150 машини почистват улиците от вчера.
С приоритет са улиците, по които се движи градският транспорт, като към този час спирките са почистени, съобщи в "България сутрин" по Bulgaria ON AIR директорът на Столичния инспекторат инж. Веска Георгиева.
"Започна се работа по ОЗ-тата и вътрешнокварталните улици. Има различни технологични затруднения... Фирмите разполагат с малогабаритна техника и ще могат да се справят", увери тя.
Всеки гражданин може да подаде сигнал за нередност при почистването на телефон +3592 987 55 55. Към този момент са обработени вътрешнокварталните улици в Лозенец, Панчарево и Кремиковци. Най-трудни обаче са артериите в квартал "Витоша", където тече активна работа по разчистване, но няма риск улиците там да бъдат затворени или да се заледят до степен, в която да не може да се върви по тях, уверяват от Столичния инспекторат.
Що се отнася до бул. "България" в София, инж. Георгиева обясни, че е възможно да има подадени в 5 часа сигнали за непочистени участъци, тъй като в 4 часа тепърва фирмите са дали заявки за магнезиево-калциеви смеси, с които да обработват.
Тя обаче беше категорична, че булевардът се почиства и там ще се осъществява нормално движение на градския транспорт.
На живо се включи и кметът на София Йорданка Фандъкова: "Обстановката към момента е нормална при зимни условия", увери тя.
"Целият ден ще продължи работа. Моля всички, които нямат необходимост, да не излизат с колите си. През нощта се наложи да променим смесите, да се включат в работа смесите, които са с по-ниски температури... Някои от основните квартални улици вече са почистени... На първо място нашата задача е да осигурим движението на градския транспорт. Ще продължим с обработките на уличните платна - ще повторя, че трябва да бъдам внимателни всички по улиците", призова столичния кмет.
Наред с мерките за почистване, от Столичната община са в готовност с два кризисни центъра и три такива за настаняване на бездомните хора.
Общинските болници също ще приемат гражданите без дом, нуждаещи се от медицинска помощ. От общината призоваха при подобни случаи веднага да се подава сигнал на телефон 112.
В разговора се включи и Николай Николов, който е собственик на една от почистващите фирми, отговаряща за района от "Цариградско шосе" до моста на НДК. Той посочи, че маршрутите на градския транспорт са с приоритет и съобщи, че полицията също помага на машините при извършването на дейностите по почистването на участъците.
И още, от Столичния инспекторат напомниха, че гражданите са задължени да почистват тротоарите пред жилищните си сгради, като глобата за непочистено пространство е 2000 лева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Кадър на деня за 5 юли
AI компаниите се борят за властта на правителствата
Москва дава рекордни субсидии на петролните компании, докато рафинериите им горят
Китайските автомобилни марки отиват в Канада като подготовка за навлизане в САЩ
Вселената има изпит за 3 зодии през седмицата 6 - 12 юли
Недостиг на спешни медици: 378 са свободните места в "Бърза помощ"
Детектор в Япония улови "ехото" от раждането на Вселената
Централна емисия
Спортът по телевизията днес, 6 юли
Официално: Нюкасъл купи крило от Бундеслигата
Мачовете по телевизията днес, 6 юли
От Мерцедес поеха вината за отпадането на Кими
Сензацията е факт! Холанд изрита Бразилия от Мондиала за исторически ¼-финал за Норвегия
ПО МИНУТИ: Бразилия - Норвегия 1:2
Мощен портал на 7/7 отключва късмета на 3 зодии
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Поверия за ангелската дата 7/7
Седмичен хороскоп за 6 – 12 юли: Успех с парите за Козирозите
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство