Невръстни желаещи за бъдещ президент и вицепрезидент имаше още в първата група посетители в Деня на отворените врати, с който администрацията на държавния глава се включва в инициативата "Европейски дни на наследството-2017 г.". Вратите са отворени за граждани от 10.00 ч. до 16.00 ч. днес.
Президентът Румен Радев прие в Гербовата зала първите гости на "Дондуков" 2. Той ги поздрави с днешния празник, който по думите му ни зарежда с много вяра, надежда и любов, и каза, че за него и екипа му е удоволствие да представят на посетителите интериора на сградата и основните функции на институцията.
След снимки с всички желаещи Румен Радев покани хората в кабинета на държавния глава. Там "подложи на изпит" най-ентусиазираните деца. Първият въпрос беше да познаят кой е столът на президента - най-бързо се справи 6-годишният Николай Гроздев и зае мястото. След успешния отговор и на въпроса кое е българското знаме държавният глава му каза, че е готов за президент.
Радев изпрати гостите, като ги покани отново да дойдат, и те продължиха по предвидения за Деня на отворените врати "маршрут". Следващите "спирки" бяха кабинетът на вицепрезидента Илияна Йотова и Президентската библиотека.
Седемгодишният Васил Петлешков успя пръв да седне на стола на вицепрезидента, след като Илияна Йотова прие посетителите. Тя се запозна с най-нетърпеливите от тях - децата, а после разказа за правомощията на вицепрезидента, между които е отговорността за българите в чужбина.
Това предизвика въпрос по повод на ограниченията от украинския парламент за изучаването на майчин език от малцинствата.
Йотова отбеляза, че ще изрази лично мнение и каза, че се надява президентът Порошенко да наложи вето. Иначе по думите й може да се затрудни процесът за присъединяване на Украйна към ЕС заради нарушаване на правата на малцинствата.
Надявам се да не се стигне дотам, а с общите усилия на България и на Унгария, Румъния и Полша, които имат същия проблем като нас, въпросът да бъде решен, каза вицепрезидентът Илияна Йотова.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 и Nasdaq затварят със загуби за втора поредна сесия под натиска на петрола
Доналд Тръмп съобщи, че отменя атаки срещу Иран, планирани за вторник
Илин Савов: Изкуственият интелект демократизира престъпленията в дигитална среда
Ryanair има планове за армагедон, европейски авиокомпании може да не оцелеят в кризата
Размерът на необслужваните кредити намалява с над 6% към края на март
Xpeng започва масово производство на автономни коли в Китай
Времето днес, 19 май: Слънце на изток, дъжд и гръмотевици в западните райони
Хороскоп за 19 май: Повече комуникация и изясняване на недоразумения за зодиите
Рецепта за пълнени печурки с билки и сирене
Рибено масло или Омега-3: Кое е по-полезно за здравето?
Рецепта за яхния с пилешко месо и нахут
Спортът по телевизията днес, 19 май
Мачовете по телевизията днес, 19 май
Арсенал отново бие след корнер, вече е само на победа от титлата
Ясен Петров коментира изпадането на Добруджа
Илия Груев с престижна награда в Англия
Голям скандал в Стара Загора! Фенове на Берое искаха линч
Рецепта за царевична питка с мащерка
Сицилиански бриоши със стафиди
Бърз протеинов чийзкейк без печене
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
Евростат: Близо 89% от децата в България са обхванати в предучилищно образование
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване