Имаше остра необходимост от промяна на системата за таксуване в градския транспорт в София като е било преценено, че почасовото таксуване е най-подходящо в момента заради спецификите на града, а въведените промени са едва първите крачки от пълното преминаване към новата концепция. Очакваният икономически ефект от новата система ще се реализира най-вече в насочването на т.нар. потребителски излишък към клиентите, като ще се увеличи възможността за по-изгодни пътувания с билети с прекачвания и дългосрочни карти. Това каза проф. Христина Николова, ръководител Катедра "Икономика на транспорта и енергетиката", УНСС, в ефира на предаването "В развитие" с водещ Петко Трухчев.
"Очакванията са да се привлекат допълнителни пътници от порядъка на между 2.2 и 5.1 милиона от гледна точка на потенциала на хора, които са ползвали лични автомобили и новата тарифа и комбинирани билети с възможности за паркиране и пътуване. Отделно от това, нещо което винаги е било проблем в системата - гратисните пътувания. Общият икономически ефект от това частично въвеждане на тази система е от порядъка на между 300 000 лв. до 5 млн. лв. допълнителни приходи", обясни гостът.
Предвид разходите тези допълнителни приходи са крайно недостатъчни, допълни Николова.
Единната цена в старата система за таксуване създаваше напрежение при отчитането на приходите от продажби и е спомагала за образуването на несъответствия в приходната и разходната част на бюджета на градския транспорт в София, каза Николова. Основната част от приходите идва от различните типове абонаментни карти и билети за еднократни пътувания, чиято цена не е актуална и не е актуализирана с години.
Реалната цена на едно пътуване към 2021 г. е към 2.20 лв. Освен това въздействието на инфлационните процеси, поскъпването на горивата, повишаването на заплатите на част от работещите в компаниите за градски транспорт води до нарастване на разходите, каза още експертът.
Има нужда да се изгради цялостна тарифна концепция, базирана на почасовото таксуване. Новата система дава възможност за въвеждане на интегрирано пътуване в бъдеще, но това е технически трудно в момента заради слабото обвързване на разписанията на различните типове превозни средства и липсата на интегрирани хъбове.
В коментар за валидирането на билетите, Николова каза, че това е изключително важна информация за Центъра за градска мобилност, която дава възможност за анализи за подобряване на системата и за определяне на цената на услугата.
Според нея ЦГМ е на своя финансов предел - непрекъснатото натрупване на загуби през последните три години създава много сериозни проблеми по отношение покриването на разходите.
Целият разговор - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Проектът „Помпей“ възражда древната традиция на винопроизводството
Русия и Украйна си размениха удари с дронове
Китай е подготвен за глобална енергийна криза
Джером Пауъл похвали постиженията на Пол Волкър за овладяване на инфлацията
Акция на седмицата: „Градус“ АД
Тим Кук похвали китайските партньори на Apple след критики от страна на Пекин
Пчелите – ключов фактор за оцеляването на човечеството и земеделието
Експерти: Самолечението крие сериозни рискове за здравето
Обедна прогноза
Млада спортистка с нов шанс: Първа трансплантация на менискус от починал човек в България
Борисов е преизбран за лидер на ГЕРБ
Майка с болно бебе са били в линейката при катастрофата с автобус
София Годжа спечели малката световна купа в супергигантския слалом
ЦСКА иска да стане като Лудогорец
Левскар сложи Христо Янев в малкия си джоб
Мачовете по телевизията днес, 22 март
Кои боксьори ще наследят Усик, Крауфорд и Канело?
Ето защо ЦСКА изостава толкова от Левски и Лудогорец
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Ограничена е заразата от морбили в района на Бяла Слатина
Dire Straits Legacy с концерт във Варна днес
Изложба на живи тропически пеперуди във Варна СНИМКИ
Борисов: В момента политиката е игра на политически агитки, които мразят и обиждат противника
Сбогуваме се с Антон Фажев в понеделник
Малена Замфирова вече става и е много по-добре
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната