Продължава да расте недоволството срещу реогранизацията на движението след ремонта на бул. "Патриарх Евтимий" и бул. "Витоша”. Таксиметрови шофьори попитаха къде са определените за тях места. В студиото на “България сутрин” Илиян Павлов, зам.-кмет на София по транспорт даде повече яснота.
"Проектът е дълго отлаган и е част от плана за устойчива градска мобилност, чиято цел е да намалим колите в центъра и да направим града ни по-добър за живеене. Това става точно с такива проекти, които дават алтернатива на автомобилното придвижване, най-вече ограниченото пространство в центъра. Проектът в момента е напълно балансиран. По проект на "Патриарх Евтимий" изобщо не трябва да има паркиране. Ежемесечно ще се правят замервания да видим дали ефектът е достатъчен", заяви зам.-кметът на София по транспорта.
Според него велоалеята се използва активно и има ефект от свалянето ѝ на пътното платно. Павлов допълни, че не се прави нищо на парче.
Екип на Bulgaria ON AIR посети мястото със спорната маркировка и показа трафика, който е доста интензивен. Не липсват изнервени шофьори, които често вкарват в употреба клаксоните на своите автомобили. Оказва се, че на стоянката за таксита паркират и цивилни граждани. От таксиметровия бранш настояха за стоянки, които да използват само те.
"Бул. "Витоша" става с по една лента в посока. Да, има забавяне с маневрирането назад, но има и две нови пешеходни пресичания, които създават трафик. Пресичаше се нерегламентирано към НДК. Вчера имах среща с такситата, от 8 години никой не им е обръщал внимание. В проекта има нови стоянки за таксита. До дни тези неща ще бъдат изчистени откъм сигнализация и маркировка. Набелязахме други стоянки", посочи Павлов.
Павлов е на мнение, че гражданите и живущите в центъра ще свикнат с новата реорганизация и няма да има проблем. Целта на СОС обаче е да промени изцяло обстановката и да създава алтернативи за придвижване. Заместник-кметът изрично подчерта, че паркирането никъде не се забранява.
"Никъде не се забранява паркирането, оставяме го във всеки един участък. Около 50 места са надолу, но това е нищо на фона на цялата подзона от около 3000 места за платено паркиране. Отваряме и малък паркинг от 50-60 места за живущите", подчерта зам.-кметът на София по транспорта.
"Пуснахме нова трамвай линия - №15. По "Цар Борис III" до центъра вече може да се стига по-бързо, отколкото с автомобил. Линия 8 целодневно ще е на 10 минути, линия 27 ще стига до "Гара Север". Метрото се движи много добре в "Левски" и в "Слатина", всичко е в срокове, наваксахме забавянето", каза още Павлов.

Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Без ускорена AI интеграцията фирмите стават неконкурентоспособни
Ефектите от войната: Фючърсите върху дизела в Европа надхвърлиха 200 долара за барел
Над 40 страни сформираха коалиция за сигурен транспорт през Ормузкия проток
Водещият петролен бенчмарк достигна най-високото си ниво от 2008 г. насам
Отново бедствено положение в Ардино заради проливните дъждове
Рецепта за козунак с течен шоколад
Различни визии за здравеопазването: Кандидат-депутатите отговориха на важните въпроси
Здравеопазването в центъра на политическия сблъсък пред изборите
Спор за здравеопазването: Пари има, но как се харчат и какви са необходимите реформи
Обичайни навици на празен стомах, които влошават инсулиновата резистентност
Сандра Каминска Йерце
Бой по навик! Левски размаза ЦСКА с 3:0
Фабрицио Романо с голяма новина за Барса
Луис Енрике с важно мнение за ПСЖ
Бивш на Ливърпул къса с футбола
България тресна с 2:0 Босна и Херцеговина
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия