Ако християнската вяра не стане определяща в нашия живот, ще продължаваме да страдаме от оскъдицата на взаимна любов и търпимост, от липсата на вътрешен мир и от всевъзможни разделения и противопоставяния. Това каза днес патриарх Неофит в словото си, след като отслужи благодарствен молебен в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", чийто северен престол е посветен на Светите братя Кирил и Методий.
На 11 май се чества църковният празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий. За неговото честване и за 61-та годишнина от възстановяването на Българската патриаршия /БП/ днес в храма беше отслужена и съборна архиерейска Света литургия.
С днешната тържествена Света литургия отбелязахме 61-та годишнина от възстановяването на Българската патриаршия и едновременно с това въздадохме отново почит и преклонение пред Светите равноапостолни славянски просветители Кирил и Методий, без чието величаво дело християнизацията на българския народ не би била така успешна, не би се устроила и просъществувала през превратностите на времето БП, отбеляза Негово светейшество в словото си.
По думите му възстановяването на патриаршеското достойнство на Българската православна църква /БПЦ/ е естествен завършек на подвизите на мъчениците за вярата през мрачните векове на турското робство и на борбите за църковна независимост през Възраждането.
С вдигането на схизмата и с каноничното признаване на църковната ни автокефалия от всички поместни православни църкви е възстановена една правда. Българската патриаршия, която, поради трагичното за държавата и Църквата ни турско нашествие през 14-ти век, преустановява своето съществуване, отново е въздигната. През изминалите 61 г. самостойната БПЦ претърпя тежки изпитания. Вълните на злобата на този свят връхлитаха върху църковния ни кораб отвред и заплашваха да го потопят. Но Светият Дух, обещан ни от Спасителя, я укрепяваше и обновяваше живителните й сили, изправяше я като Църква, побеждаваща, славна, над която портите адови няма да надделеят, заяви патриарх Неофит.
Негово светейшество посочи, че много са задачите, които стоят днес пред Българската патриаршия. Въздигната преди 11 столетия в патриаршеско достойнство, родната ни Църква, се явява пазителка на "словото на живия Бог, който пребъдва довеки" и е призвана непрестанно да утвърждава в общественото съзнание принципите на християнската нравственост и да предпазва обществото от подмяна на ценностите.
Днес от Църквата се очаква отговор на нравствените и социални проблеми, стоящи пред съвременното общество и тя, заедно с всички родолюбиви и добронамерени люде, е призвана да способства за подобряването на духовно-нравственото състояние на народа при новите исторически обстоятелства, каза патриарх Неофит. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Индексът Dow Jones премина границата от 52 000 пункта за първи път в историята
Ескрива от ЕЦБ: Проблемите с енергийните доставки ще продължат въпреки споразумението
Нужна ли е промяна в българската данъчна система?
Как се намалява потреблението на ток с видеонаблюдение
Renault и Thales ще произвеждат дронове камикадзе във Франция
Уорш е в капана между Тръмп и залозите на облигационния пазар за повишение на лихвите
Църковен празник на 17 юни: Поверия и обичаи и кой има имен ден
Времето днес: Валежи и силни гръмотевични бури
Хороскоп за 17 юни 2026 г.: Хармония за Везните и Рибите, неочаквана среща за Водолеите
Рецепта за коктейл еспресо мартини
Коли на бъдещето: С AI шофьорите общуват директно с автомобила
Меси избухна с първи хеттрик на Мондиал и изведе Аржентина до убедителен успех над Алжир
Новите собственици на Левски: Освен нов стадион клубът се нуждае от още четири ключови промени
Босненска медия: Левски е най-тежкият възможен съперник за Борац в Шампионската лига
Спортът по телевизията днес, 17 юни
Мачовете по телевизията днес, 17 юни
В Милуоки все още не харесват офертата на Маями за Янис
Нумерологична прогноза за 17 юни
Таро карта за 17 юни, сряда
Испанска лятна салата с хамон
5 мързеливи тренировки, докато сте на почивка
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Дневен хороскоп за 17 юни, сряда
Българските и унгарските депутати с най-високи заплати в ЕС спрямо минималната заплата
Много българи излетяха в Космоса с акциите на "Спейс Екс", но скоро ще се приземят
Икономист: Българите обедняха наполовина
ЕС изостава в надпреварата за изкуствен интелект заради собствените си регулации
Евростат: България е на пето място в ЕС по предотвратима смъртност
Гърция и Турция в нов спор за тръби към България
Дърветата ще поглъщат все по-малко въглерод в бъдеще
Сканиране на сърцето може да предскаже риска от рак години преди диагнозата
Ядрен часовник е използван за изучаване на свойствата на тъмната материя
Успешен старт за китайската ракета „Чанджън-3Б“ със сателит „Шъдзиен-31“
Astrobotic представи масивния лунен модул Griffin, който ще се отправи към Луната
Dragon на SpaceX се завърна натоварена с научни експерименти от МКС