Заради банкрут на руския туроператор „Лабиринт“ 1500 туристи не могат да се приберат у дома. Това съобщи на пресконференция в областна управа във Варна зам.-министърът на икономиката Бранимир Ботев.
„Лабиринт“ е свързан с оператора „Идеал тур”, който е осигурил полетите на туристите с Оренбургските авиолинии, добави той. 60% от зарязаните туристи почиват на южното Черноморие, останалите 40% - на северното.
Авиокомпаниите отказват да ги превозят обратно заради голямата фирмена задлъжнялост. Тъй като проблемът е извън територията на България, в събота отправихме официални искания ситуацията да се регулира по най-бързия начин в Русия. Проведохме разговори и с 3 от големите български туроператори. Благодарение на тях, руските туристи ще могат останат в нашите хотели, докато не се уреди обратната връзка до родината им, увери Ботев.
Нашите туроператори проявиха голяма човещина, въпреки че е малко вероятно да получат парите си обратно. Така се гради име и имидж на българския туризъм. Затова искам да благодаря специално на собствениците на фирмите Мартин Петков, Галин Георгиев и Гешо Любенов, каза още зам.-министърът.
Той припомни, че през миналото лято при подобна ситуация в Египет с фалита на „Нева“ руските туристи са изкарани на плочките пред хотелите заедно с децата им. Зарязаните у нас летовници са дошли на почивка на малки групи, затова на този етап е трудно да се локализират. Повечето от тях трябва да се приберат до средата на август.
Големият проблем е, че огромна част от руските туроператори нямат официален представител в България. Те не са вписани като юридически лица в страната ни и не фигурират в централния туристически регистър. Затова ще настояваме за радикални мерки в тази насока.
При подобни случаи да се правят застраховки в България, за да има фонд, който да подкрива щетите, каза още зам.министърът.
Той добави, че банкрутиралият „Лабиринт“ е изпратил 25 000 – 30 000 туристи в различни страни по света и съответно е спрял плащанията. Засега обаче не е ясно как там ще процедират с изоставените летовници.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 и Nasdaq покориха следващите рекордни върхове
Какви са приоритетите пред новото правителство?
Зеленски подписа указ, позволяващ провеждането на парада в Москва на 9 май
Доналд Тръмп договори тридневно примирие между Украйна и Русия
Разочароващи приходи от петрол разширяват дефицита в руския бюджет с още 1 трлн. рубли
Невидимата ръка на Китай ребалансира петролния пазар
Опасни дървета в София: Възможни са щети и инциденти
Слънчеви петна или рак на кожата: Как да разпознаем разликата
От Helpbook: Гнезда на оси на детска площадка в София
Как AI влияе на мозъка ни: Тревожни резултати от експеримент
Спортът по телевизията днес, 9 май
Мачовете по телевизията днес, 9 май
Христо Янев го закъса здраво: Петима са аут от ЦСКА
ЦСКА за пореден път показа на ЦСКА 1948 кой е шефът
"Герена" е готов да избухне: Лудогорец сдава титлата на Левски
Джейн Парк
Рецептата на баба за солени курабийки без яйца
Може ли вегетарианската диета да намали риска от рак?
Таро карта за 9 май, събота
5 навика сутрин, които понижават кръвното налягане
Тагетес или турта – как се отглежда в градината
Дневен хороскоп за 9 май, събота
Тръмп обяви тридневно примирие между Украйна и Русия
Хороскоп за 9 май 2026
Новият премиер назначи 18 заместник-министри
92.52% от левовите банкноти и монети вече са изтеглени
Трима отпаднаха от състава на Черно море за мача с Ботев
Огнеборци от Вълчи дол спасиха над 20 животни при пожар
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели
Първата частна индийска ракета Vikram-1 ще бъде изстреляна през юни
Междузвездната комета 3I/ATLAS изчезна от полезрението на астрономите