Напливът от бежанци, които искат да стъпят на родна земя, е станал двоен спрямо 2014 година. Около 4500 чужденци са потърсили закрила на територията ни от началото на 2015 година, стана ясно от изказване на председателя на ресорната агенция Никола Казаков.
Той посочи пред bTV вчера, че през първите четири месеца потърсилите закрила в България имигранти са двойно повече в сравнение със същия период на 2014 година, когато техният брой е бил 2200. В същото време около 62% от подадените молби за бежански статут се удовлетворявали, като този показател е рекорден за Европа. Центровете за настаняване на имигранти обаче са запълнени на около 80%.
Според Казаков има шанс бежанският натиск върху България да намалее, ако започне да действа споразумението между страните от ЕС за квотно разпределение, по отношение на което обаче към момента изразяват резерви Франция, Испания, Полша, Унгария и Чехия.
Председателят на държавната агенция за бежанците, според когото както през 2014 година, за 2015 година закрила от България ще потърсят поне 11 000 чужденци не очаква наплив от Македония с оглед на ситуацията в югозападната ни съседка. Основният поток ще бъде откъм Турция, прогнозира той.
ЕС ще трябва да изработи нова политика за връщането на имигрантите, заяви междувременно президентът на Европейския съвет Доналд Туск.
"ЕС не може да приема всички мигранти, които се добират до бреговете ни. По отговорен начин можем да обсъждаме приемането само на определена група имигранти”, коментира той в интервю за „Полска Таймс”, цитиран от "Монитор".
На своя среща в Брюксел вчера министрите на външните работи и на отбраната от страните членки на ЕС трябваше да обсъдят план, според който ще може с въоръжена сила да се унищожават корабите на трафикантите в Либия.
На масата трябваше да бъде поставена и идеята за квотно разпределение на бежанците в съюза.

Анализатор: Близкият изток се движи към продължителен сблъсък, без изгледи за деескалация
Иранската икономика се огъва под тежестта на войната
Как AI помага в управлението на енергийните пазари
Опасенията от ускорена инфлация потопиха облигационните пазари от САЩ до Япония
Мартин Търпанов: Финансирането на AI зависи все повече от облигационните пазари
SOFIX се върна към растеж при оборот за 11,7 млн. евро
Рецепта за домашна лютеница със сирене
Горят 15 декара отпадъци и сухи треви край Дупница
Последните минути на Хейдън Пенетиър: Полицейски доклад разкрива подробности
Рецепта за пастицио с богат сос
Проф. Радулов: Трудно ще докажат проявите на неонацистката група в Пловдив
Цецо Найденов пожела успех на Левски
НА ЖИВО: Левски - АЕК 0:0
Боримиров отсече: Очаквам да победим
„Синьо“ море заля София + СНИМКИ
Три супер битки допълват бойната карта на SENSHI 33
Ясно е кой ще свири на ЦСКА и Левски
Таро карта за 19 август, сряда - Осмица мечове
Дневен хороскоп за 19 август, сряда
Как се носи риза с дънки? Деним и логомания – перфектната комбинация за уикенда
4 зодии привличат изобилие до 10 септември 2026
По какво се разпознават емоционално зрелите мъже?
Храни, които придават естествен блясък на кожата
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Пресипнал глас през лятото - кога причината не е просто настинка?
„Александровска“ започва генна терапия за пациенти с булозна епидермолиза
Българска доминация на 37-ия международен турнир по тенис на маса „Млади надежди“
Издирват българка, изчезнала във Франция
Цената на моторното масло скочи
Варна отбелязва Международния ден на подводното културно наследство с филм
Полковник е новият заместник-министър на здравеопазването
Намаляват продуктовата такса за отпадъците от електронно и електрическо оборудване