IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Диви котки с нетипични външни белези заснети на Витоша

Те са резултат на кръстоска с домашни котки

Снимка: МОСВ

Снимка: МОСВ

Фотокапани са заснели диви котки с нетипични външни белези. Те са с бели крака, с по-тънка опашка и с цветни петна по козината, съобщават от Министерството на околната среда и водите.

 "Истинските" диви котки са сиви, с характерни по-тъмни кръгли ивици на опашката. Цветове като оранжево, кафяво, жълто не трябва да присъстват и са белег за замърсяване на вида. Това показва проучване на популацията, извършено със средства на Оперативната програма "Околна среда 2007-2013 г. по проекта "Дейности за устойчиво управление на Природен парк Витоша".

Според учените новите обитатели на парка са получени чрез кръстоска между диви и домашни котки от селата в полите на Витоша.

В доклада се посочва, че хибридизацията е най-голямата заплаха за вида. Степента на замърсяване обаче може да се докаже само генетично.

Дивата котка е включена в Червената книга на България и е под защитата на Берлинската конвенция и Конвенцията за търговия със защитени видове /CITES/. Находищата й на територията на парка са установени чрез поставяне на снимащи устройства, снабдени с инфрачервена светкавица.

Средната численост на популацията е между 62 и 80 индивида. За сравнение плътността на вида в Пирин е два пъти по-ниска. Причината е, че Витоша е покрита с разнообразни гори, в които има достатъчно храна. Дивата котка се храни с гризачи и птици. Живее предимно на височина от 800 до 1400 метра. Предпочита да се движи и да ловува нощем, вероятно, защото се крие от хората.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата