IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Украйна е изправена пред нарастващ риск от пълен военен колапс, ако не бъде постигната сделка

Предходните 16 месеца руснаците са завзели 1826 квадратни мили украинска територия

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

В публикацията на Тръмп в „Truth Social“ след телефонния му разговор с Путин миналия понеделник, президентът на САЩ написа, че „тонът и духът на разговора бяха отлични“. Путин също изрази сдържан оптимизъм, добавяйки, че разговорът е бил „ много смислен “. Като оставим настрана думите, реалностите на място не показват, че мирът е по-близо днес, отколкото преди разговора.

Ако Тръмп и Путин направиха оптимистични коментари след телефонния разговор, имаше тревожни коментари от европейски и украински лидери. Тяхната тревога е основателна – макар и не защото позициите им са солидни или логични. По-скоро европейското и украинското нежелание да признаят болезнено очевидните реалности е това, което ги държи в противоречие с възгледите на Тръмп, пише в статия за 19fortyfive старши сътрудникът Даниел Дейвис.

Това е реален проблем, поне за Украйна.

Връщайки се към 18 април, държавният секретар Марко Рубио каза за двете страни: „Ако сме толкова далеч една от друга (че сделка) няма да се случи, тогава президентът е готов да продължи напред.“ Това беше повторено от Тръмп в интервю за NBC на 4 май, когато той призна, че „може да дойде момент“, в който ще се оттегли. Като се имат предвид позициите на двете страни сега, след разговора между Тръмп и Путин обаче, този момент на оттегляне може да е съвсем близо.

От руска страна, решението на войната е: а) да продължат безусловните преговори, като същевременно б) продължават бойните действия и в) ако условията им могат да бъдат напълно изпълнени, да приемат прекратяване на огъня. Украинската страна обаче иска а) първо безусловно прекратяване на огъня, б) допълнителни санкции срещу Русия, за да я „принудят“ да приеме мир при украински условия и в) да не се отказва от суверенна територия. Това са напълно непримирими позиции и всъщност може да се твърди, че сега са по-различни, отколкото бяха на 18 април.

В сряда Зеленски публикува в социалната мрежа X , че току-що е завършил разговор с генералния секретар на НАТО Марк Рюте и че двамата са се съгласили, че е „от съществено значение всички решения да бъдат координирани – само тогава санкциите ще бъдат ефективни. Без натиск върху Москва не може да се постигне справедлив мир. Всички разбират това“. Европейският съюз продължава да не полага дипломатически усилия за намиране на край на войната, както написа днес главният дипломат Кая Калас, че „колкото по-дълго Русия води война, толкова по-твърд е нашият (санкционен) отговор“.

Френският президент Мануел Макрон заяви, че Русия първо трябва да приеме 30-дневно безусловно прекратяване на огъня. В сряда руският външен министър Сергей Лавров категорично отхвърли тази позиция, заявявайки: „Сега, когато ни казват: „Нека сключим примирие, а после ще видим“, не, хора. Вече сме били в тези истории, не го искаме повече.“ Едната страна трябва да отстъпи на другата и към момента нито една от двете не показва и най-малък интерес да отстъпи на опонента си.

В патова ситуация? Не, войната не е в патова ситуация , но руснаците продължават да печелят. Миналата седмица „ Ню Йорк Таймс“ разкри , че през предходните 16 месеца руснаците са завзели 1826 квадратни мили украинска територия. Статията признава, че украинските жертви могат да имат катастрофални последици, отбелязвайки, че във „войните на изтощение, постепенните печалби могат да предвещават пробив, ако губещата страна изчерпи войските и боеприпасите си и отбранителните ѝ линии най-накрая се сринат“.

Това е в допълнение към статията на „Ню Йорк Таймс“ от октомври 2024 г., в която се съобщава, че Русия е завземала украинска територия всеки месец от ноември 2022 г. През последните дни командирът на елитната 47-ма механизирана бригада в Украйна напусна поста си , защото „глупавата загуба на хора, треперенето пред глупави генерали, води само до провали“, а украинското ръководство уволни командира на 59-та бригада.

Ако Зеленски и неговите европейски поддръжници вярват, че обсадената украинска армия може да продължи да се бие безкрайно, губейки хиляди войници всеки месец, и никога няма да има пробив в линиите – или бунт от страна на войските – те играят, извинете за каламбура, руска рулетка. Никой не може да понася такива загуби и да се бие като роботи вечно.

Вземете предвид и факта, че след като пакетът от 61 милиарда долара за помощ на Байдън от май 2024 г. изтече, няма да има повече американска помощ. Европа очевидно не може сама да компенсира липсата на американска военна помощ. Следователно, потенциално в рамките на месеци, математиката на бойното поле ще започне все повече да тежи на страната на Украйна, докато Русия само ще продължи да става все по-силна и по-голяма във военно отношение.

С настъпването на летния боен сезон, сривът на способността на Украйна да защитава страната си става все по-вероятен.

Единственото нещо, което има някакъв военен или дипломатически смисъл в този момент, е да се признае грозната истина, че няма път към успех на Украйна. Западът като цяло няма капацитета или лостовете да принуди Русия на каквито и да било отстъпки. Ако продължаваме с измислицата, че силните думи ще спрат действителните руски въоръжени сили, неволно правим по-вероятен кошмарния сценарий за Киев и Брюксел: военното поражение на Украйна .

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата