IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Устойчивото управление на отпадъците и каква е ролята на гражданите в превръщането им в ресурси

Вторият семинар за общини, част от конкурс "ЕКООБЩИНА", събра над 50 общини

Устойчивото управление на отпадъците и каква е ролята на гражданите в превръщането им в ресурси

Във Френския институт се проведе вторият семинар, част от конкурса „ЕКООБЩИНА“ на тема „Устойчиво управление на битовите отпадъци – от събирането до икономическото и енергийното им оползотворяване”. Официален гост на събитието бе Красимир Живков, зам.-министър на околната среда и водите.

Над 50 представители на общините в България взеха участие в събитието. То бе открито от Доминик Вааг, първи съветник на посланика на Франция в България. Тя заяви, че все по-големият брой общини, които участват в семинарите е доказателство, че този формат е полезен за експертите в местната власт.

„Общините в България и Франция са изправени пред едни и същи предизвикателства по отношение на управлението на отпадъци. Всяка една от тях търси решение на проблемите, с които се сблъсква, като конкурсът „ЕКООБЩИНА“ ще подпомогне обмяната на опит и намирането на най-добрите практики“, каза в изказването си съветник Вааг.

Зам.-министър Красимир Живков изрази увереността си, че споделянето на опита на Франция може да бъде полезен за всички български общини, за които процесът на управление на отпадъците все още е предизвикателство. „Политиките по управление на отпадъците на национално ниво са насочени към намаляване количеството на генерираните отпадъци, чрез инициативите по предотвратяване на натрупването им, както и насърчаване на  преминаването към по-устойчиви модели на потребление и производство. Вярваме, че резултатите вече са видими, като в някои категории, те са съизмерими с резултатите на страните от Западна Европа“, обобщи министър Живков. 

Официални гост-лектори от Франция бяха Орор Медьо, ръководител проекти, Регионална обсерватория за отпадъците в Ил-дьо-Франс (ORDIT), Оливие Кастаньо, ръководител направление, сепариране, оползотворяване на материалите и транспорт в Агенция за управление на отпадъците на метрополия Париж (Syctom - Париж) и Оливие Каталон, заместник генерален директор, агломерация Лориан.

Според френския Национален център за независима информация за отпадъците всеки европеец генерира всяка година 550 килограма битови отпадъци. За градовете това е истинско находище на оползотворяеми материали, но и една сложна дейност, която включва сортиране, събиране, третиране и оползотворяване в гъсто населените градски пространства, където трафикът и тесните улици усложняват събирането, а изграждането на инсталации за третиране се оказва по-трудно.

Ситуацията е валидна и за Франция, където обаче, са намерили добри начини за справяне със сложността на събирането и рециклирането на отпадъци.

„В регион Ил-дьо-Франс има 1289 общини и живеят над 12 млн. жители, т.е. това е район съизмерим с България“, започна презентацията си Орор Медьо.

„През 2014 г. там са образувани 5,59 млн. тона битови отпадъци или по 462 кг/жител, като почти половината от тях са били рециклирани. В следствие на информационни кампании и активна работа можем да се похвалим, че нашата цел да намалим общото количество произведени отпадъци на човек от населението е изпълнена“, завърши тя.

Оливие Кастаньо представи как Агенцията за управление на отпадъците в метрополия Париж преработва отпадъците за получаване на ресурси. Чрез шестте центъра за сепариране на отпадъците, двете площадки за предаване на разделно събрани отпадъци и с помощта на частните центрове за сепариране се постигат много добри резултати. Според анализите 29,5% от битовите отпадъци са рециклирани, 61,8% са изгорени, в следствие на което се генерира енергия за отопление, равностойно на потребностите на 320 000 жилища, и само 8,7% от останалите отпадъци са складирани в център за заравяне на отпадъци.

„Все пак, най-важният фактор си остават хората. Във Франция ние ги стимулираме да събират разделно отпадъците си, да не разхищават храна, да купуват и потребяват разумно, както и да намаляват потреблението на ресурси (хартия, вода, поведение еко-граждани)“, допълни той.

През 2000 г. в агломерация Лориан се въвежда система за събиране и третиране на битови отпадъци, които включват следните два елемента: реално събиране на трите потока отпадъци по домовете (сухи опаковки, биоотпадъци и остатъчни битови отпадъци) и увеличаване на доброволното разделно сметосъбиране. По този начин местните власти изразяват силната си воля за стартиране на процес с приоритетно рециклиране и максимално оползотворяване на материалите.

„Като премахнахме колективните контейнери за битови отпадъци, сложихме по-малък размер такива пред всяка къща и подехме мащабна информационна кампания,  успяхме да стимулираме гражданите да събират разделно и да се ангажират по-активно с проблема с битовите отпадъци, вследствие на което постигнахме невероятни резултати“, сподели Оливие Каталон.

Лектори на семинара от българската страна бяха Десислава Стойкова от Национално сдружение на общините в Република България и Теодора Петрова, експерт, дирекция "Управление на отпадъците и опазване на почвите", Министерството на околната среда и водите. Те представиха гледната точка на българските общини за постигнатия и необходимия напредък в сферата на събирането и рециклирането на отпадъците, както и европейските директиви за рециклиране и енергийно оползотворяване на отпадъците в България.

За конкурса "ЕКООБЩИНА"

Конкурсът „ЕКООБЩИНА“ се организира от Френското посолство в България. Конкурсът е отворен за участието на всички български общини. Като част от „ЕКООБЩИНА“, те участват в четири семинара, по един за всяка една от категориите - „Устойчиво управление на водите”, „Устойчиво управление на отпадъците“, „Енергийна ефективност на сградите“ и „Устойчива мобилност”. 

Гост-лектори на тези събития ще бъдат специалисти от Париж, Лориан, Нант, Гренобъл и Мец, които ще представят предложени от тях решения за проблемни въпроси, но и за да получат идеи от българските общини. Семинарите ще се превърнат по този начин във френско-български източник на взаимно обогатяване и обмен на опит. За да станат част от конкурсната част на проекта, представители на общините попълват технически въпросници, които ще бъдат оценени от експертно жури. Корпоративни партньори на проекта са „Рено Нисан“ България,  „Сен-Гобен-Вебер“ България, „Веолия България“, „Шнайдер Електрик“ България.

Общините лауреати ще бъдат обявени на официална церемония през месец октомври. Освен наградите, предоставени от министерствата, корпоративните партньори също ще наградят победителите с: автомобил за един месец на двете общини победителки в категория „Устойчива мобилност“ (предоставена от „Рено Нисан“ България); материална помощ за обновяване на обществено пространство на победителите в категория „Енергийна ефективност на сгради“ (предоставена от „Сен-Гобен Вебер България“); консултация и одит на тема специфичните предизвикателства в тези области, както и с посещение в европейска фирма еталон за победителите в категории „Устойчиво управление на води“ и „Устойчиво управление на отпадъци“ (предоставена от „Веолия“ България); енергиен одит на двете общини, спечелили в категория „Енергийна ефективност на сгради“, който ще бъде направен на обществена сграда (например училище, административна сграда или болница) по избор на наградените (предоставена от „Шнайдер Електрик“ България). Повече информация за конкурса можете да намерите като проследите www.ecoobchtina.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата