IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Замърсяването на Черно море се превръща в сериозен екологичен проблем

Пластмасата е невидима заплаха за всички нас

БГНЕС

БГНЕС

Замърсяването на Черно море с пластмаса се превръща в един от най-сериозните екологични проблеми по българското крайбрежие. Всеки ден над 3 тона пластмасови отпадъци попадат във водите на морето, главно пренесени от река Дунав и от крайбрежието вследствие на човешка дейност.

“Основният източник сме ние, хората“, заяви от Варна Сабина Максимова, координатор в Обществения център за околна среда и устойчиво развитие. 

Рибарски мрежи, пластмасови опаковки, чаши и съдове попадат в морето, а с течение на времето и под въздействието на слънцето и вълните се разпадат на микропластмаси, които се смесват с планктона, изяждат се от малки риби и оттам попадат в хранителната верига, достигайки в крайна сметка до човека.

Според Максимова пластмасата не е просто механично замърсяване -тя съдържа над 16 хиляди различни химически вещества, които се отделят във водата и така застрашават здравето ни.

“Сто процента това влияе на рибата. Цялата Менделеева таблица е долу на дъното“, разказва рибар и добавя: “Освен пластмаси, боя, нефтохимикали и тежки метали попадат в морето и замърсяват водата и организмите в нея”.

Експерти припомнят, че пластмасовото замърсяване убива над 1 милион морски птици и над 100 хиляди морски бозайници всяка година по света.

В Черно море проблемът е особено остър, защото то е затворено и замърсяванията циркулират дълго време. Решението, според Сабина Максимова, започва от самите хора — ограничаване на употребата на еднократни пластмаси, отказ от ненужни опаковки и активен натиск върху индустрията и институциите за промяна в законодателството и контрола.

Докато пластмасата продължава да замърсява морето, тя неизбежно ще стига и до нашата чиния. Според последни изследвания в над 95% от пробите за кръв и урина при хора по цял свят вече се откриват следи от пластмасови замърсители.
Природозащитниците предупреждават, че промяната зависи от навиците на потребителите и от волята за ефективни мерки срещу тази дългосрочна и опасна заплаха. / БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата