Положението с пожарите в страната е почти овладяно. Това обобщи директорът на ГДПБЗН гл. комисар Николай Николов в сакарското село Равна гора, община Свиленград.
Николов отбеляза овладяването на три огнени стихии. Продължават гасителните действия над Карлово, където пожарът на е на площ 40 декара в труднодостъпен терен, посочи Николов. Там се е включил хеликоптер, като към момента огнището е локализирано, уточни Николов.
Също е локализиран и вчерашният пожар в землището на хасковското село Александрово, но гасителните дейности продължават, допълни Николов.
Огнеборците са на път да се справят и с големия пожар в Сакар планина между селата Щит и Равна гора, където засегнатата площ е 3000 - 3500 декара сухи треви, храсти и широка растителност. Изгоря и 70 декара борова гора, съобщи Николов.
В борбата с огъня участват 11 пожарни команди и от съседни региони, включват се военни, служители на горските стопанства, пристигнаха две тежки верижни машини, а община Свиленград оказва логистична подкрепа, каза директорът на хасковската пожарна ст. комисар Николай Вълчев, цитиран от БТА.
Положението тук вчера следобед обаче беше критично и имаше реална опасност село Равна гора да изгори, допълни Николов. Органите на МВР са имали готовност да евакуират хората от населеното място. Днес обаче положението е под контрол и считам, че пожарът е на 95 процента овладян, каза още Николов. По негови думи предстои днес и с участието на военните периметърът на огнището от 6 - 7 километра да бъде обходен.
Николов подчерта още, че вероятната причина за огнените бедствия в повечето случаи е човешката дейност и действия, свързани с небрежност и самонадеяност.
Той обърна внимание и върху инцидента със запален с дървени въглища камион на румънския бряг срещу Силистра, който е бил погасен от отзовал се в 6,55 часа тази сутрин български екип на пожарната.

Четвърт век Ердоган: Турция между модернизацията и едноличната власт
За пазара на петрол Ормузкият проток не е затворен
S&P 500 отстъпи от рекорда, но затваря трета поредна седмица на зелена територия
Теодор Джамов: Бойните спортове са достъпни, всеки може да тренира
Един от ключовите петролни терминали на Русия спря работа
AI излиза от софтуера и започва да решава реални проблеми
Успение Богородично: Какво символизира празникът и защо е наричан "Малък Великден"
Стилияна Николова след успеха: "Определено съм доволна от себе си"
В "България сутрин" на 16 август от 9:30 часа: Как се възпитава отношение към здравословната храна?
Иран: Все още не сме решили дали да подновим преговорите със САЩ
Рецепта за хрупкави тиквички на пръчици
Левски има големи шансове да отстрани АЕК
Голямо завръщане в ЦСКА, ще се гони титлата
Монца гази за Купата, Антов остана на пейката
Ясен е и последният участник в плейофите на Лига Европа
Престижно! Агентите на спряган за Левски работят със световни звезди
Стилияна Николова след големия успех: Доволна и щастлива съм
Любовен хороскоп за 17 - 23 август
5 насекоми, които са полезни за градината
Скариди със зеленчуци на тиган
Нумерологична прогноза за 15 август
Днес е Голяма Богородица
Таро карта за 15 август, събота - Тройка чаши
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Мощно земетресение край Индонезия уби 20 души и предизвиква масови евакуации
ГЕРБ свали Иван Портних от поста областен координатор във Варна
Коцев: Тръбата във Варненското езеро вече е изцяло подменена
Тръмп заяви, че ще обяви Ормузкия проток за "територия на САЩ"
Апелативният съд върна делото срещу Благомир Коцев на прокуратурата
Честит празник, Варна!