Програмата "Хоризонт Европа" за научни изследвания и инвестиции в иновации за периода от 2021 г. до 2027 г. ще бъде с общ бюджет от 95 милиарда евро. Основните промени за новия програмен период настъпват в стълб две и три от структурата на програмата, а на 18 декември е било решено за стълб едно, където са инвестициите във фундаментални науки, да бъдат заделени 25 млрд.евро. Това заяви доц. Евгени Евгениев, първи секретар в сектор "Наука" в постоянното представителство на България в ЕС, в предаването "Бизнес старт" с водещ Живка Попатанасова.
По думите на госта първите конкурси по новата програма, която влиза в сила от януари 2021 г., могат да се очакват след април.
"Амбицията на Европа да се превърне в световен лидер в иновациите и науката, като коронавирусът спомогна много за увеличаването на вниманието на обществото към учените“.
Евгениев заяви, че се планира около 3% от БВП на Европейския съюз да бъдат отделени за научна дейност.
„Към момента са заделени 2,18% и това ни прави изоставащи от Корея, Япония и САЩ а веднага след нас се нарежда Китай“, каза гостът.
"В Европа се забелязва значително иновационното разделение между Изтока и Запада. „Хоризонт Европа“ се опитва да запълни тази пропаст“, обясни гостът пред Bloomberg TV Bulgaria.
Много важно перо е бюджетът за т.нар разширяващи държави, сред които е и България, коментира Евгениев.
Гостът заяви, че сега за страната ни е много важно повишаването на експертизата на национално ниво и увеличаване на капацитета за работа по проекти. Евгениев даде примери за възможни проекти в България и акцентира на ролята на местните иновационни лидери.
Сред възможните проекти, които доц. Евгени Евгениев изброи, са вече обявеното изграждането на парк за мехатроника и чисти технологии в Габрово; в Бургас и Русе могат да бъдат изградени дигитални хъбове; Варна може да заложи на медицината, информационните технологии и креативната индустрия; Стара Загора може да търси успех в изграждането на биотехнологичен център, а Пловдив има силен център за аграрни научни изследвания.
Целия разговор вижте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европа и Япония са готови да помогнат за Ормуз, Катар е загубил 17% от LNG капацитета си
65% от компаниите по света очакват значителна трансформация заради AI
Предпазливото решение на ЕЦБ и ескалацията в Близкия изток потопиха европейските индекси
Българският туризъм има голям експортен потенциал, твърдят от бранша
Лагард: Европа трябва да внимава с енергийната помощ
Румен Христов: Радев 9 години управлява България, нов спасител ли е?
Жена пострада при катастрофа на Подбалканския път
"Лудогорец" попиля "Спартак" във Варна и подгони "Левски"
Да откриеш истинското щастие: Историята на Никол, която ще ви просълзи (ВИДЕО)
Македонците, руснаците и либийците са по-щастливи от българите
Лудогорец бие с 5:1, вече е на само 6 точки от Левски
Ерлинг Холанд ще инвестира в шахмата
Националът на България с обрат в Гърция
Джон Тери се преби пиян на ски + СНИМКИ
Илиан Илиев определи "моряците" за бой над Левски
Гонзо обяви дали Сале Янкович ще стане селекционер на България
Билки, полезни за сърцето: как действат
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Във Варна: Представят иновативни игрови подходи за обучение в детската градина
Тъжна вест! Почина Минчо Празников
Откриха съкровищница на Марс
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката