С увеличението на броя на новозаразените с коронавирус, хотелиерите се притесняват дали ще има ранни резервации. Оказва се, че голяма част от представителите на туристическия бранш по родното Черноморие се колебаят дали да отворят от месец май, съобщава "Монитор".
Засега няма никакви резервации за началото на летния сезон. Румънски туристи също не се очакват покрай Великден и майските празници заради PCR тестовете, които оскъпяват почивката им, заяви Атанас Карагеоргиев, собственик на хотели в курорта Св.св. Константин и Елена.
"Няма изход и трябва да се отваря, защото никой не може да издържи затворен втори сезон. Ще започнат фалити", смята Георги Щерев, председател на Съюза на хотелиерите на Златни пясъци и председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Той отбеляза пред travelnews.bg, че има резервации за Великден от румънци, но са само на книга.
Други ранни резервации за летния сезон няма. В Слънчев бряг положението е същото.
"Индикации, че може да започнат да водят туристи през летния сезон, има само от туроператорите от Израел, защото се очаква да бъдат ваксинирани до края на март", обясни Пламен Копчев, председател ня Съюза на собствениците в Слънчев Бряг. Той очаква раздвижване и евентуален бум само в средата на лятото. Друг проблем за стартирането на сезона остава липсата на полети и чартъри до морето.
Именно поради тези причини хотелиерите настояват държавата да ги подпомогне с 30% от спада на оборота.
Необходими са целеви компенсации, тъй като до момента за този сектор такива липсват. Повече средства трябва да се осигурят за най-пострадалите сезонни (летни и зимни) и градски хотели.
"Спадът в Златни пясъци е един, на юг от Бургас е друг, а някои дори имат ръст през 2020 г. СПА хотелите вероятно също нямат сериозен спад", подчерта Щерев. От БХРА са против да се разпределят еднакви средства на всички.
От бранша твърдят, че по отношение на ваксинирането на персонала в обектите им също няма никаква развитие. Припомняме, че вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова поиска приоритетно ваксиниране на служителите пред щаба, но здравните власти не са предприели действия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
24 щата в САЩ заведоха дело за спиране на новите глобални мита на Тръмп
Възобновените притеснения за войната в Иран тласнаха Dow Jones надолу с близо 800 пункта
Владимир Грозданов: Иновации с графен свързват спортната наука и „умните облекла“
Как реагираха пазарите на войната в Иран?
Кадър на деня за 5 март
Русия може и да спре доставките на газ за Европа, търсейки други пазари
Хороскоп за 6 март: Предизвикателства и нови възможности
Витамин D: Ползи, източници и кога са нужни добавки
Антарктида изчезва пред очите ни: Масивен лед се топи
Късна емисия
Фрапиращ сигнал от София: Деца системно осакатяват улични животни
Спортът по телевизията днес, 6 март
Мачовете по телевизията днес, 6 март
Тотнъм гледа към бездната! И Палас срази Шпорите
Байерн Мюнхен - Борусия Мьонхенгладбах
Спукаха от бъзици Вили Вуцов заради издънката на сина му
Сорая Вучелич
Протеиново тофу с киноа
Таро карта за 6 март, петък
Кога се пада Лазарска задушница през 2026
3 пролетни панталона, които издължават силуета
Критични дни през март за всички зодии
Gucci със зашеметяваща колекция за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Два полета на „България Еър“ върнаха в София български туристи от Оман и Дубай
14 партии и 10 коалиции са допуснати до изборите на 19 април
Лудогорец спечели за трети път срещу Левски през 2026 г. и запази интригата за титлата
В "Аспарухово" се проведе акция по кръводаряване
Тръмп: Зеленски е пречка за мира. Мисля, че Путин е готов на сделка
Кметът на Варна призова в Брюксел за реални действия в Черноморския регион
НАСА стартира мисия за изследване на външната атмосфера на Земята
Artemis-2 се готви за изстрелване: Проблемът с подаването на хелий в SLS е отстранен
Орбитата на Земята е заплашена от катастрофа, предупреждават учени
Опашатият парадокс: Защо Меркурий се преструва на комета
Откриха 900-километрово поле от стъкло, образувано след удар с обект от Космоса
Неуязвими микроби от Космоса са донесли живота на Земята?