Очакваме фаза на спад в класическия бизнес цикъл, като първите потърпевши индустрии ще бъдат имотите, ще ги последва банковото кредитиране, свиване на достъпа до капитал, но заедно с тях ще бъдат ударени и всички индустрии, които са разчитали на рисково финансиране. Това каза Георги Стоев, съосновател и председател на Trakia Tech, в предаването "Клуб Investor" на Bloomberg TV Bulgaria.
Имотният сектор винаги е първият, който сигнализира за криза и първият, който "отнася" свиването на кредитирането, каза Стоев.
По думите му в момента сме в по-различна среда в сравнение с миналия имотен балон, който се спука с тежки последствия, защото експозицията към ваканционни имоти, чиито цени тогава спаднаха в пъти, не е толкова голяма. "Сега сме в ситуация, в която ефектът ще бъде в големите градове, където имотите традиционно не носят толкова голям риск. Въпреки това в години на свиване на търсенето, най-вече поради свиване на ипотечното кредитиране, спад от порядъка на 20-25% е очакван и е в рамките на нормалния цикъл".
"В момента се наблюдава значително влошаване на бизнес климата от гледна точка на планове за нови инвестиции. Живеем в ситуация на рязко скочила несигурност и тежка непредвидимост в много слоеве на политиката и на икономическия живот. В началото сме на рецесионната вълна.", каза той.
В настоящата ситуация компаниите, които са по-добре защитени, са тези, които имат по-добре установени пазарни капацитети да добиват суровини, коментира Стоев. "Но е добре суровинните компании да бъдат разделени на две. От една страна стоят тези, които разчитат на нетехнологични фактори за ръст, а не на висока производителност. Те не са в благоприятна позиция за растеж в сегашната фаза на цикъла. От друга страна - компании, които са инвестирали в по-добри технологии, в по-добра производителност на всяко работно място ще бъдат по-предпочитани както от капитала, така и от хората, които биха искали да работят при тях на по-високи заплати".
Голяма част от антикризисните мерки са по-скоро израз на политическо безсилие, а не на макроикономически разум, заяви Стоев. "По-важното е не какви са цените за пенсионерите, защото ако има подкрепа за социалния сектор, то тя трябва да е за домакинствата. Но тук трябва да си зададем въпроса как можем да подкрепим бизнес, който е в период на тежка промяна на относителните цени в негов ущърб".
Вижте целия коментар във видеото на Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ: Преходът към еврото има ограничени ефекти върху цените в България
Кia засилва фокуса върху софтуера, ще внедри хуманоидни роботи в завод в САЩ
Очакват ли инвеститорите трайно решение на конфликта в Близкия изток?
Министерство на финансите прави публични данните за над 7 хил. обществени поръчки
Наистина ли фиатните валути навлизат в смъртоносна спирала?
Апартаментите в Швеция поскъпват в знак за начеващо възстановяване на пазара
Велики Четвъртък: Денят на Тайната вечеря, страданието и духовния вододел
Полицията разби наркоапартамент в София, открити са 40 кг марихуана
Работници са с изгаряния след инцидент в ТЕЦ "Бобов дол"
Даниил за смисъла на човешкия живот в навечерието на Великден (+ВИДЕО)
"Сова Харис": 6 партии в новия парламент, "Прогресивна България" води с много пред ГЕРБ
Изненада! Инженерът на Верстапен бяга в Макларън
Нова звезда на Ман Сити с призив
Съсипаха от критики Слот заради стратегията
Ван Дайк се заоправда, но и се закани на ПСЖ
В Барса са убедени: Можем да елиминираме Атлетико Мадрид!
Везенков няма да се среща с българските фенове
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
5 неща, които задължително трябва да присъстват на великденската трапеза
Как да избелите кафяви яйца за лесно боядисване за Великден?
Университетът по застраховане и финанси организира кариерното изложение Career Mode: 2026 | УЗФ
Какво ще бъде времето в петък?
Почти 100 са регистрираните случаи на морбили у нас
Рекорд! Хванаха жена с 3,65 промила зад волана посред бял ден
Черно море с кадрови проблеми за мача с Лудогорец
БАБХ хвана над 262 тона опасна храна за месец
Без спирания на тока по празниците във Варненско
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната
Скрит фрагмент под Калифорния може да предизвика разрушителни земетресения
Животът на Луната: Какви предизвикателства крие за човешкото тяло?
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие