Кризата с боклука във Варна продължава да е сред основните проблеми в града по време на летния сезон и жегите. От Общината започнаха проверки дали гражданите изхвърлят сметта извън контейнерите, дори когато те са празни. Общината вече глобява граждани и юридически лица, наложи глоби и на сметопочистващата фирма. А екоинспекцията в града глоби Общината.
"Може да видите - контейнерът е празен, както в повечето случаи. Наличие на отпадъци навън, около контейнерите, които са едрогабаритни и нямат място в контейнера", обяви пред БНТ Павел Добрев, регионален мениджър на сметопочистващата фирма.
По данни на Община Варна над 50 са увредените контейнери, а според граждани голяма част от тях трудно се отварят.
Според Ангел Иванов, изпълнителен директор на сметопочистваща фирма, последният месец е имало злонамерени вандалски прояви и масово са рязани капаците.
Междувременно Общинският съвет гласува нова Наредба за Обществения ред, в която е забранено изваждането на отпадъци от съдовете, изхвърлянето на гуми, пластмаси и други опасни материали, строителни материали, паркирането така, че да затруднява обслужването на контейнерите.
"Преди два – три дена тези два контейнера преливащи, бяха заобиколени от боклуци, дойде камионът, който извозва контейнерите, някаква нова, модерна технология, вдига ги като кран. Но това, което беше около контейнерите, си остана на улицата. Съответно, след няколко дни, беше натъпкано вътре, и сега в момента, контейнерът е пълен, и хората си изхвърлят боклука навън", заяви Вера Асенова.
"Проблемът специално за тези съдове е, че са пълни основно с отпадък от пазара, това са касетки, щайги, както виждате - дини, и затова се препълват, те наистина се обслужват два пъти на ден. Когато се препълнят от пазара, се налага гражданите да си оставят отпадъка на земята. изсипването на отпадъка от камиона става отгоре. Тоест не може ръчно, отпадъкът от земята, да се вдигне от работниците. Затова пращаме втора кола, друг тип, която изчиства територията около съдовете", допълни Ангел Иванов, изпълнителен директор на сметопочистващата фирма.
В случаи като този гражданите трябва да подадат сигнал до районната администрация, защото броят на контейнерите и точното им място се определя от Общината.
Според служитеб в сметопочистващата фирма Николай Неделчев, много се рови в контейнерите. "Отиваме някой път – контейнерът е празен, около него е сметище. С нас има работник, изчакваме го, докато събере всичко, то се бавим, задръствания правим, хората недоволстват", поясни той.
18300 лева глоба само за два дни наложи общината на сметопочистващата фирма. Същевременно стана ясно, че РИОСВ ще наложи санкция на Община Варна от 3 до 10 000 лв по Закона за управление на отпадъците заради мръсотията в града. Проверките продължават, а варненци очакват ефекта от тях.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Зукърбърг дава на AI роля в управлението на Meta
„Стара планина холд“ очаква близо 10% ръст на приходите за тримесечието
Иранските ракети по най-големия завод за LNG в Катар са преминали защитата на Patriot
Dow скача с 800 пункта след успокояващите твърдения на Тръмп за Иран*
Германският върховен съд отмени дело на екоактивисти срещу BMW и Mercedes
Пролетта идва с ново начало. А защо не и с нов дом?
Преди новите валежи: Преливат язовирите "Асеновец", "Пчелина" и "Панчарево"
Снежна буря парализира части от Югоизточна Турция
Иран отрече да се провеждат разговори с Тръмп за край на конфликта
Жълт код за проливни дъждове в две области утре (+КАРТА)
Пеевски: Служебното правителство е срам за България
Рецепта за лапад с ориз и заливка на фурна
Гранд в Европа уволни треньора си
Ботев Пловдив си уреди любопитен спаринг
ЦСКА се похвали с 9 национали
Загубата във финала от Ман Сити ще мотивира Арсенал за титлата
Трансферна бомба: Реал Мадрид вади 160 млн. евро за звезда на Байерн
Георги Градев се подигра с Георги Иванов-Гонзо
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
На 29 март местим стрелките с час напред
След 23 март 3 зодии ги очаква растеж и промяна
Румъния обявява криза с горивата, a ние кога?
456 души са загинали, а 8294 са пострадали във "войната" по пътищата за година у нас
Едва на 43 г.: Почина собственикът на OnlyFans
Ужас на АМ "Тракия": Човешки части са разпръснати по аутобана
Външно: Всички българи незабавно да напуснат зоната на конфликта в Близкия изток
Онагледиха вредата от вейповете пред варненски ученици
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс