"Икономии от заплати не може да се направи". Това заяви ред БНТ проф. Петко Салчев, управител на НЗОК. Така той коментира недоволство на медици за възнагражденията им.
По думите му първо се изплащат заплатите, следват данъците и след това всичко останало като пример се оказа лечебно заведение, което е платило 700 000 лева дългове и е заявило, че не му стигат пари за заплати и подчерта, че първо принципалът трябва да осигури заплатите и след това да се договаря за дълговете.
"Беше взето решение с Националния рамков договор да бъдат увеличени заплатите с 25%, определение на Върховния административен съд спря изпълнението на тези параграфи, тъй като, ако не бяха изпълнени изискванията за увеличение на 25% на заплатите, трябваше да бъдат намалени цените на клиничните пътеки. Това вече не е така с определението на ВАС и няма да бъдат налагани санкции, ако не са достигнати увеличението на заплатите 1500 лв. за сестра и 2000 лв. за начинаещ лекар", каза той.
Според него, има увеличение на цените на клиничните пътеки с 25% от 1 май, което действа и в момента. Именно с него е било направено и преразпределение този месец на бюджетите на лечебните заведения.
По думите му е задължение на НЗОК да закупува отчетена дейност от лечебните заведения.
"3 месеца цените на клиничните пътеки са били на базата на миналата година, след това се увеличиха, след това започна преизчисляване, имаше периоди, когато разпределените стойности така наречените лимити на лечебните заведения в първите месеци отговаряха на 1/12 от миналата година. След това постепенно, неравномерно в месеците бяха повишени до септември месец, където средно разпределената стойност на национално ниво беше 250 млн. Септември установихме неразплатени дейности поради това неравномерно разпределение и по каси, и по лечебни заведения в рамките на 43 милиона останала дейност от планираната стойност 105 млн. Надзорният съвет взе решение тези 43 млн. да бъдат изплатени, остатъкът да бъде преразпределен и за последните 3 месеца беше взето решение да бъдат разпределени средно месечно 258 млн. лв. на лечебните заведения, така че те да могат да работят спокойно", поясни управителят на НЗОК и посочи, че това е с 39% повече отколкото предвиденото за тези месеци по предишното разпределение.

След BMW и Mercedes понижи годишната си перспектива. Причината - Китай
Бъдещият шеф на Apple цели да надгради резултатите в киното и телевизията
Инфлацията при храните във Великобритания се забавя за шести пореден месец
Китай обяви точката си на търпимост за митата и AI преди срещата на Тръмп и Си Дзинпин
Мъск добавя банкови услуги в X, за да го превърне в „универсално приложение“
Петролът продължава да поевтинява с нарастващия оптимизъм за преговорите с Иран*
Стефан Манов за изборите: Рисково е връщането сега на 100% машинен вот
Горещини, силен вятър и сахарски прах в Гърция
Политолози очакват битка за президентския пост и избори в два тура
Мъж е с опасност за живота след падане от покрив в село край Своге
Диетолози предупреждават: Не всички "здравословни" напитки подпомагат хидратацията
ЦСКА ще се раздели с две от крилата си
Ще има ли обрат и рокада? Бивш национал почна работа в ЦСКА
Боримиров отсече: Отиваме в Румъния за победа
Бешикташ проговори за провала на трансфера на Салах
Бонус за Левски! Звезда на Крайова аут за реванша
Челси гледа към още един "пенсионер"
Филаделфия показа новия екип на ЛеБрон, заедно с корона
Любовен хороскоп за август 2026
10 идеи за спалня в тъмни цветове, които излъчват лукс
Протеинова рецепта: Леща и печени зеленчуци
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Късметлийски дни през август за всички зодии
Фюжън кухня: изкуството да смесваш светове
Защо мускулната треска не е показател за добра тренировка?
Достатъчен ли е слънцезащитен фактор 50 при лекарства, които причиняват фоточувствителност?
Лимоните наистина ли укрепват имунитета?
Функционален хипогонадизъм – ниски нива на тестостерон без увреждане на тестисите
Как да консумираме кайсии и праскови за по-добро зрение?
Longevity – 7 стъпки за по-дълъг пълноценен живот
Арестуваха възрастен мъж, откраднал кутия за дарения от параклис във Варна
Спипаха пиян и надрусан шофьор с 3 вида дрога зад волана край Варна
Шишков: Администрацията във Варна е издала 230 удостоверения за сгради без ПУП за последните 3 години
Обжалват избора на изпълнител за новата сграда на МГ-Варна
33-ма пострадаха във "войната" по пътищата за ден у нас
126 пожара са потушени в страната за последното денонощие