Плажът Силистар остава откъснат след наводнението по Южното Черноморие заради разрушения мост. Продължава разчистването в засегнатите селища и къмпинги. Все още е опасно да се влиза в морето.
"Сезонът ще приключи около 8-10 октомври. Такива бедствия сме виждали и други години, те не променят картината на туризма. Наблюдаваме бързо възстановяване или пък нагласите на туристите не се влияят от случилото се преди това. Около 50 000 желаещи да почиват са афектирани, но в същото време много доброволци отидоха в засегнатия регион. Колкото повече хора отиват там, толкова повече в запазената част на тези места, където има ресторанти и места за настаняване, се ползват. Посещението на близки и роднини е част от туризма", коментира директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов в студиото на "България сутрин".
Именно бедствието ще удължи престоя на много хора в засегнатия район, категоричен е гостът.
"Имаме ръст на туристите. Първите месеци на годината се движеха с много големи ръстове, около 60%. Лятото се вдигна с около 20% спрямо миналата година. Тази година няма да можем да преодолеем негативите от пандемията през 2020 и 2021 г. Възстановяването по математическия модел е през 2024 г., т.е. не е изненада", обясни Драганов пред Bulgaria ON AIR.
Той е на мнение, че туроператорите са се справили със ситуацията по Южното Черноморие.
"Изисква се добра организация и смяна на локацията. Туроператорите поемат всичко. Всичко беше добре организирано", отбеляза Драганов.
По думите му засегнатите почивни станции и хотели ще се справят на първо място със собствени сили.
"Моментално започна работата по разчистването. Всеки със собствени средства спасява първо каквото има. Следват обезщетения, застраховки", уточни директорът на Института за анализи и оценки в туризма.
Малка част от хората застраховат имотите си в днешно време, отбеляза Драганов.
"Надеждата, че ще получите парите изцяло я забравете. Два са механизмите. Ако не си застрахован, си плащаш и възстановяваш. Ако си застрахован, получаваш сума от застраховка, но унищоженото е за изхвърляне. Застраховка може да се прави, за да бъдеш спокоен. Помощите се получават от социалното министерство. Има помощи в различни размери и те се отпускат от комисии. Тази помощ е недостатъчна", коментира той.
Около 120 000 българи са били на почивка в Гърция през последния месец, показват данни на националната статистика, а в Слънчев бряг е имало запълнени 450 000 легла за ден, изтъкна още Драганов.
"Всеки предпочита Гърция, но не може да си я позволи", добави гостът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
Рецепта за немски картофени палачинки с домашно сладко от ябълки
4 зодии привличат късмет и финансов успех на 11 май 2026 г.
АНКЕТА: Коя е най-спешната задача пред кабинета "Радев" и "Прогресивна България" в НС?
"Берое" победи "Добруджа" в битката за оставане в Първа лига
Анализаторите в Англия решиха: Има нарушение срещу Рая
17 повторения решили съдбата на гола на Чуковете
Спортът по телевизията днес, 11 май
Убийствена стрелба отдалеч прати Ню Йорк на финал на Изток
Ханзи Флик се нареди до Гуардиола и Ван Гаал
Мачовете по телевизията днес, 11 май
Френска пролетна супа с ориз
Честит имен ден на Кирил и Методий!
Таро карта за 11 май, понеделник
Пухкава мързелива баница
Задължителни ястия за 11 май
6 начина да освежите прическата без подстригване
Как да изберете правилните гуми, за да намалите разхода на гориво
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Какво време ни очаква в понеделник?
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3