IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Скритите навици на пътешествениците

Разкрива ги Туитър

Дори в епохата на глобализация хората и досега предпочитат локалните дестинаци, отбелязват учени. Снимка: Reuters

Дори в епохата на глобализация хората и досега предпочитат локалните дестинаци, отбелязват учени. Снимка: Reuters

Учени за пръв път са използвали съобщенията с включена геолокация в Туитър, за да установят закономерностите на задграничните пътувания, пише в статия, качена в електронната библиотека на Корнелския университет, предаде РИА "Новости".

"Геолокациите в Туитър са едни от първите открити и достъпни източници на глобални данни, в които се съхраняват милиони дигитални напълно реални записи за активността на човека в пространството и времето. В нашите изследвания ние показваме, че в много случаи геолокациите в Туитър могат и трябва да се разглеждат като важни показатели за движението на човека, особено за пътуванията от една държава в друга" - пишат авторите на статията Бартош Хавелка и неговите колеги от университета в Залцбург.

Екипът е анализирал милиарди туитове с включени геолокации от периода 1 януари - 31 декември 2012 година, изключвайки от тях написаните от роботи, рекламните, а също туитовете, в които данните за местоположението са се сменяли прекалено бързо. След това са установили къде живее всеки ползвател - от коя страна пише най-често, пише БТА.

Събирайки тези данни, учените са определили средното разстояние по време на пътуванията. В "топ" страните, чиито граждани пътуват най-далеч, са се оказали най-изолираните - Австралия и Нова Зеландия. Останалите не са изминавали толкова големи разстояния. "Дори в епохата на глобализация и мнимото намаляване на влиянието на разстоянията хората и досега предпочитат локалните дестинации, посещавайки съседните държави по-често, отколкото далечните" - твърдят изследователите.

Учените са установили също, че ползвателите на Туитър пътуват по-често през почивните дни, а в други държави отиват през летните месеци или в края на годината. Все пак резултатите за различните държави се различават. В арабските страни решенията за пътуване зависят и от различните религиозни празници.

Изводите си учените са сравнили със статистическите данни за туризма. Оказало се, че те доста се доближават едни до други, което доказва ефективността на метода.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата