Периферията на Слънчевата система е изпълнена с бурно море от магнитни мехури, предаде ДПА, позовавайки се на американски астрономи. Откритието променя представите за отдалечения регион и за начина на взаимодействие на останалата част от галактиката със Слънчевата система.
Двата космически апарата "Вояджър", които пътуваха над три десетилетия към външните части на Слънчевата система, са открили неочаквани промени в магнитното поле, разширяващо се външно от Слънцето. Откритието е направено, когато "Вояджър 1" и "Вояджър 2" са достигнали до хелиосферната мантия.
Продълговатите магнитни мехури са широки около 160 млн. км. Данните от двата космически апарата са вкарани в
компютърен модел. С негова помощ астрономите са установили наличието на магнитните мехури, които не могат да бъдат забелязани с просто око.
"Те правят региона много бурен, подобно на мястото в джакузито, където се образуват най-много мехурчета", казва
Джеймс Дрейк, астроном от университета на Мериленд.
Откритието означава, че вредните космически лъчи, навлизащи в Слънчевата система от останалата част от галактиката, първо трябва да преминат през морето от магнитни мехури. Под въздействието на лъчите мехурите се блъскат като в машина за пинбол.
Учените отдавна измерват лъчите, които могат да окажат вреден ефект върху здравето на астронавтите. Новото откритие може да промени теориите за космическите лъчи и за това как те достигат до нас от междугалактическото пространство.
Космическите апарати "Вояджър 1" и "Вояджър 2" достигнаха хелиосферната мантия през миналото десетилетие и още пътуват през нея, информира БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.